Manisa Haberleri

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ ÇAVUŞOĞLU, DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ’İ KABUL ETTİ

Haber 03.02.2014 11:44 Pazartesi
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa'daki hoşgörüsüzlük ve artan ırkçılıkla mücadelenin en etkin yolunun diyalog olduğunu söyledi.
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i makamında kabul etti.
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanlığı döneminde önceliklerinden bir tanesinin Avrupa'daki hoşgörüsüzlük ve artan ırkçılığa karşı özellikle kültürlerarası diyalogun dini boyutuyla beraber güçlendirilmesi konusu olduğunu ifade eden Bakan Çavuşoğlu, bu konuda önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak şöyle konuştu:
"Maalesef Avrupa da hala yabancı düşmanlığı ırkçılık giderek güçlenmiştir. Bu da bizi özellikle Avrupa’nın değerlerinde Avrupa' da ortak değerleri savunan kişi ve kurumları gerçekten endişeye düşürmüştür. Ama bununla mücadelenin yolu diyalogdur, dini boyutuyla diyalogdur. Ve bu süreçte diyanet işleri başkanlığı arkadaşlarımızla birlikte yapabileceğimiz çok işler olduğuna inanıyorum.”
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de, yeni dönemde getirecekleri çalışmalar olduğunu kaydederek, “Bunlardan bir tanesi arkadaşlarımızla birlikte çalıştığımız din özgürlükleri raporu. Bütün dünyada yaşayan arkadaşlarımız çalışan arkadaşlarımız hemen hemen her gün bir takım hadiselere şahit oluyor. Sadece islamafobia özellikle değil birçok konuya din özgürlükleri her alanda bir takım hak ihlallerine şahit oluyoruz. Bugüne kadar onları bizlerle paylaşıyorlardı. Biz onları sadece dosyalarımıza koyuyorduk. Bir daha olmaması için ne tür çabalar göstermemiz gerektiği üzerine çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
Bütün dünyada tırmanan bir islamafobia olduğunu dikkat çeken Görmez, “Yabancı düşmanlığı, nefret düşmanlığı var. Ötekileştirme var. Ancak diyanet olarak bütün bu konularda insanlığı suçlamak yerine önce biz nerede hatalar yaptık bunun olmaması için nasıl bir dil ve söylem geliştirebiliriz, daha çok bunun üzerinde düşünmeye çalışıyoruz. Alternatif geliştirmeye çalışıyoruz bunun da çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu kötülükleri yapıyorsunuz diye suçlamak yerine bu yanlışlardan insanlığı kurtarmak için neler yapmak gerektiğinde bize neler düşüyor bunlar üzerine de düşünmek gerekiyor. Onun için hem Brüksel'de, Strazburg'ta yurt dışındaki millet varlığımızla ilgili bir takım değerlendirme noktasında en kısa zamanda sizi de diyanet işleri başkanlığına davet ediyoruz ve Avrupa da olup bitenler ile bizde olup bitenleri paylaşmak istiyoruz” diye konuştu.
Görmez, çok kültürlü dünyayı yönetememe konusunda bir acziyet olduğunu belirterek. yeni bir dil, yeni bir söylem gerektiğini sözlerine ekledi.