Manisa Haberleri

HÜDA-PAR’DAN MOLOTOFLU SALDIRIYA TEPKİ

Haber 03.02.2014 14:45 Pazartesi
Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Van İl Başkanlığı, partilerinin Gevaş İlçe Başkanlığı’na düzenlenen saldırıya tepki gösterdi.
HÜDA-PAR’dan yapılan açıklamada, dün akşam saatlerinde parti binalarına molotoflu saldırı yapıldığı ve maddi hasar meydana geldiği belirtildi. Açıklamada, "Hatırlanacağı üzere, kısa bir süre önce Çaldıran ve Muradiye ilçe teşkilatımıza da, molotoflu ve taşlı saldırı yapılmış ve maddi hasar meydana gelmişti. Daha geçen hafta içinde, Diyarbakır Lice’de esnaf ziyareti yapan HÜDA-PAR heyetine yapılan saldırı ve bu son saldırıyla beraber şu sonuç ortaya çıkmaktadır. Birileri kendilerini bu bölgenin tek hakim gücü ve jandarması gibi görmektedir. Bunlar bir dönemin tek parti zihniyeti gibi davranarak, bölgede kendileri dışında bir iradeyi kabul etmemektedirler. Kuruluşunun üzerinden henüz bir yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen, halkın yoğun teveccühüne mazhar olan partimize yönelik çekememezlik ve saldırılarının altında yatan sebep de budur. Bizler HÜDA-PAR olarak, partimizin her kademesinde halkın faydasına olacak adımlar atmayı ve bu oyunlara gelmemeyi şiar edindik. Yapılan bu saldırılar çalışma azmimizi kırmayacak, bilakis bu halkın faydasına olan çalışmalarımız katlanarak devam edecektir. Yıllardır bu zulmün sistem tarafından kendilerine yapıldığını iddia edenler, şimdi aynı zulmü Kürtlere yapmakta bir beis görmemektedirler. Bu saldırıları da, demokratik bir tepki olarak dile getirmektedirler. Unutmayınız ki, arkasına sığındığınız demokrasi kavramı, içerisinde 'demokratik molotof', 'demokratik taş' ve 'demokratik saldırı' unsurlarını barındırıyorsa, Kürtlerin bu demokrasiye ihtiyacı yoktur. Ayrıca yapılan bu menfur saldırılar, halkımızın gerçekleri daha net görmesine neden olmuş ve halka verecekleri hiçbir şeyleri olmayanların, sadece kandan ve kargaşadan beslendikleri gerçeğini bir kez daha ispatlamıştır. Siz değerli halkımızın bunu bilmesini isteriz ki, bu saldırıları yapanların amacı, halkı yeniden birbirine düşürmek ve bir kaos ortamı oluşturmaktır. Bunu istemek ihanettir ve onlar şu anda açıkça bir ihanet içerisindeler. Bu seçim sürecinde söyleyecek sözü olana meydan açık, gidin kendinizi ve ne istediğinizi bu halka anlatın. Biz de kendimizi anlatıyoruz ve anlatmaya da devam edeceğiz. Şüphesiz ki bu konuda halkın iradesi esastır. Hiçbir şekilde baskı altına alınamaz, buna müsaade de etmeyiz" ifadelerine yer verildi.
Açıklamada, şöyle denildi: "BDP yetkilileri bugüne kadar parti binalarımıza ve çalışanlarımıza yönelik onlarca saldırıyı kınamadığı gibi, bu türden vahşi saldırılara açıklamalarıyla çanak tutmuşlardır. Bakınız daha geçen gün, MHP Esenyurt İlçe Başkanlığı’na yapılan saldırıya genel başkan düzeyinde tepki gösterilmişti. Buradan soruyorum. Mesele Kürt olunca, neden sessiz kalıyorsunuz? Bizler HÜDA-PAR olarak kurulduğumuz günden bu yana, huzur ortamının bozulmaması için elimizden gelen çabayı sarf ettik, ediyoruz. Fakat saldırgan ruhlu çeteler, huzuru bozmak için yoğun çaba sarf ediyorlar. Kim rahatsız olursa olsun, ne kadar saldırı yapılırsa yapılsın, Hür Dava Partisi barışçıl bir şekilde seçim çalışmalarına korkmadan ve yılmadan devam edecektir. Buradan bir kez daha Gevaş İlçe Başkanlığımıza yapılan saldırıyı kınıyor, saldırganları, bu tür saldırılarını bir an önce durdurmaya çağırıyoruz. Kolluk güçlerinden de bu saldırının ve bu tür saldırıların faillerini derhal bulmalarını istiyoruz. Kamuoyunu ve sevenlerimizi ise sağduyuya ve daha fazla gayretle çalışmaya, barışı, huzuru tesis etmeye davet ediyoruz. Ayrıca buradan AK Parti Gevaş İlçe Başkanlığı’na yapılan saldırıyı da kınıyoruz. Kendilerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."