Manisa Haberleri

AK PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ TAMER’İN DÜNYA KANSER GÜNÜ MESAJI

Haber 04.02.2014 12:41 Salı
Ak Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeni ile bir mesaj yayımladı.
Tamer, mesajında, Kanserin beraberinde taşıdığı fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra sosyal, maddi ve manevi yönleri ile mücadelesi zor bir hastalık olduğunu dile getirerek şu ifadelere yer verdi:
" Dünya genelinde de kanser hastalığının yükü her geçen gün artış göstermektedir. Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir toplum sağlığı problemidir. 2002 yılında ülkemizde kanserden ölümler tüm ölümlerin %12’sini oluşturmaktayken bu oran 2012’de %20’ye çıkmıştır.
Dünya Sağlık Örgütü elde ettiği yeni istatistiklerde kadın kanserlerine özellikle dikkat çekilmiştir. Dünya genelinde kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseri olmuştur. Kadınlarda meme kanser görülme oranları bir önceki tahminlere göre %20, meme kanserinden ölümlerin ise %14 arttığı özelikle görülmektedir. Meme kanseri kadın kanserleri içinde en fazla görülen ve en fazla ölüme neden olan kanserdir. Dünyada kanser olan her 4 kadından biri meme kanseridir. Meme kanserinde yaşam koşullarının değişmesinin büyük etkisi olduğu ve erken tanı ile hastalığın artması ve ölümlere neden olmasının önüne geçilebildiği görülmektedir.
Ülkemize bu konuda bakıldığında istatistiki verileri gösteriyor ki diğer Dünya ülkelerinde olduğu gibi Erkeklerde Akciğer, kadınlar arasında meme kanseri ilk sıralarda yer almaktadır.
Dünya nüfusunun artışına ve nüfustaki yaşlanmaya bağlı olarak 2025 yılında toplam 19,3 milyon yeni kanser vakası olacağı belirtilmiştir. Gerek kanser vakalarının (%56,8) gerekse de kanserden kaynaklanan ölümlerin (%64,9) yarısından fazlasının az gelişmiş ülkelerde olduğu gösterilmiştir. Kanserde benzer seyir devam ettiği takdirde 2030 yılına gelindiğinde yıllık 22 milyon yeni vaka ortaya çıkması yani 2008 verilerine göre yeni vakalarda %75 artış olması beklenmektedir. Dünya genelinde her yıl yaklaşık 4 milyonu genç yaşta (30-69 yaş) olmak üzere 7.6 milyon kişi kanserden kaybedilmektedir.
Kanser %90 çevresel,%10 oranında ise genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır.Çevresel faktörler arasında da Tütün, Alkol, Obezite ve Enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken teşhis edildiğinde tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır. Dünya genelinde kanserlerin en az üçte biri önlenebilir, bir diğer üçte biri ise taramalar ile erken teşhis edilip tedavi edilebilir kanserlerdir.
Türkiye’de uluslararası standartlara göre uygulanan tedavilere bütün vatandaşımız kolayca ve ücret ödemeden ulaşabilmektedir. Ayrıca kanserle mücadele eden ve hayatının son günlerini yaşayan hastalarımızı rahat ettirebilmek, her türlü ihtiyacını karşılayabilmek, fiziksel, ruhsal ve psikososyal yönden destekleyebilmek için geçen yıl pilot olarak uygulamaya koyduğumuz Palyatif Bakım Ünitelerinin yurt genelinde yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.
Dünya Kanser Günü, her yıl 4 Şubat Günü Kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla dünya genelinde kutlanmaktadır.
Kanser hastalığı ile mücadele tüm Dünya ülkelerinin ortak çalışması gereken bir konudur. Doğru bilinen yanlışların farkına varmamız ve kanserin yok edildiği bir dünyada yaşamamız temennilerimle tüm vatandaşlarımıza ve insanlığa sağlıklı bir yaşam dilerim."