Manisa Haberleri

EGİAD’DAN KÜLTÜRPARK’I ÇEKİM MERKEZİ YAPACAK PROJE

Haber 04.02.2014 13:15 Salı
İzmir Kültürpark Fuar Alanı’na yeni bir görünüm kazandırmak için proje hazırlayan Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD), karar vericilerin değerlendirmesi için projeyi kamoyuna tanıttı. Dünyadaki örnek kent parklarını inceleyerek projeyi hazırladıklarını aktaran EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, “Alandaki duvarlar asla yıkılmamalı, gerekirse 'Kültürpark' ismi üzerine yeniden düşünülmelidir” dedi.
Ege Genç İşadamları Derneği, Kültürpark Geliştirme Çalışması’nı kamuoyuna tanıtmak için bir dernek binasında basın toplantısı düzenledi. EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, hazırladıkları araştırma ve öneri raporunda yeşil alan kapsamındaki kent parkları kavramı üzerinde durmaya çalıştıklarını, bu çerçevede İzmir'in tarihî değeri ve simgelerinden biri olan Kültürpark'ı ele aldıklarını söyledi. Dünyadaki örnek kent parklarını inceleyerek hazırladıkları projenin, Kültürpark’ın kentte yaşayanlar tarafından daha etkin kullanılması ve yeniden çekim merkezi haline getirilmesi için tasarlandığını ifade eden Kaya, önerileri karar vericilerin değerlendirmesine sunduklarını söyledi.
“DÜNYANIN EN LÜKS RESTORANLARINI YAPALIM”
Kültürpark'ın, Kurtuluş Savaşı'nda Yunanlar tarafından yakılıp yıkılan İzmir'in külleri üzerinde yükselen bir uygarlık mesajı olduğunu dile getiren EGİAD Başkanı Kaya, "Bu nedenle öncelikle bir tarihî miras olarak korunmalı ve geliştirilmelidir." diye konuştu. Projenin ayrıntılarını sunum eşliğinde anlatan Başkan Seda Kaya, öncelikle Göl Gazinosu’nun eski popülaritesini kaybettiğini ve artık sadece düğünlere ev sahipliği yapan bir yer haline dönüştüğünü belirterek, göletin etrafındaki tesisin daha şık bir formatta düzenlenerek, şehrin en şık restaurantı haline getirilebileceğini, dünyanın en şık ve lüks restaurantlarının bu tür doğal yerlerde bulunduğunu söyledi.
Kültürpark’taki eski lunaparkın kaldırılması gerektiğini de belirten Kaya, “Bu alana lunapark işletmeleri konusunda uluslararası bilinirliğe sahip markaların inşa edileceği modern bir lunapark yapılması ve bunun bol güvenlikli bir çocuk parkı ile entegre bir biçimde değerlendirilmesini önermekteyiz” diye konuştu. Kaya, tenis kulübünün genişletilerek tenis kortlarının sayısının artırılması, açık basketbol sahaları, istendiğinde futbol oynanabilecek geniş çim alanlar, halı sahalar, bisiklet yolları, buz pateni pisti gibi sportif aktivitelerin yapılabileceği alanlar yaratılabileceğini kaydetti.
“DUVARLAR ASLA YIKILMAMALI”
Kültürpark’ın etrafındaki duvarların asla yıkılmaması gerektiğini vurgulayan Kaya, “Dünyada incelediğimiz bütün park alanlarının sınırlarını belirleyen duvarlar mevcuttur. Aynı şeyi bizimde korumamız gerektiğini düşünüyorum. Mevcut duvarın görüntüsüyle ilgili estetşk kaygılarda dikkate alınarak belirli bir program dahilinde yenileme yapılabilir” dedi. Ayrıca ulaşım konusunda park içinde yaşlıların rahatça dolaşabilmesi için ücretsiz elektrikli araçların hazır bulundurulmasının sağlanması gerektiğini belirten Kaya, şehir toplu ulaşımının yeniden tasarlanması, raylı sistem ya da metro çıkışlarıyla parka ulaşımın desteklenmesi gerektiğini dile getirdi. Projeye marka olarak baktıklarının altını çizen Seda Kaya, yerel seçimler öncesinde bütün adaylarla bu projeyi paylaşacaklarını belirterek, ileriki dönemde yapacakları bir anıt park projesini de kamuoyu ile paylaşacaklarını duyurdu.
“İZMİR’İ ÇAĞRIŞTIRACAK YENİ İSİM BULUNMALI”
Kültürpark ismi üzerinde yeniden düşünülmesi gerektiğini de vurgulayan Kaya, “İzmir’e özel, duyulduğunda sadece İzmir’i çağrıştıracak yabancı dilde ve rahatlıkla okunup söylenebilecek yeni bir isim bulunabilir” dedi. Ayrıca parkın bir logosu hatta maskotu olması gerektiğini dile getiren Kaya, “Parkın işletme giderlerine katkı sağlayacak bir gelir modeli oluşturulabileceği gibi şehrin bir ikon kazanması ve turistik olarak tercih edilebilecek bir destinasyon olması kolaylaşabilecektir” dedi.