Manisa Haberleri

VEZİRKÖPRÜ’DE ’SARIMSAK YETİŞTİRİCİLİĞİ’ ANLATILDI

Haber 04.02.2014 14:52 Salı
Taşköprü Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından Samsun’un Vezirköprü ilçesinde sarımsak yetiştiriciliği konusunda eğitim verildi.
Vezirköprü Ziraat Odası binasında Taşköprü Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Satı Mehmet Sezer, Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet İpek, Ziraat Mühendisi Namık Köşkeroğlu, Tekniker Metin Karlık yaptıkları sunumda sarımsak yetiştiriciliği konusunda bilgi aktardı. Vezirköprü ikliminin sarımsak üretimine müsait olduğu, gerekli bilgi ve destekle bu bölgede kaliteli sarımsak üretiminin yapılabileceği belirtildi.
Sarımsak yetiştiriciliği konusunda yapılan bilgilendirme toplantısında ne tür tohumların kullanılması gerektiği, sarımsak dikim şekli, sulama ilaçlama ve gübrelemenin nasıl olması gerektiği anlatıldı. Özellikle sarımsak dikiminin şubat ayı sonu ile mart ayı içerisinde uygulanması gerektiği bilgisini veren sunum ekibi köylülerin sorularını cevaplandırarak, sarımsak yetiştiriciliği konusunda Vezirköprü köylüsünü bilgilendirdi.
Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Alper, Vezirköprü köylüsünün sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini, alternatif ürün arayan çiftçilere de sarımsak yetiştiriciliği konusunda bilgi vererek, onlara destek olduklarını dile getirdi.