Manisa Haberleri

MURAT BAŞESGİOĞLU, POLİS MEMURLARININ ÖZLÜK HAKLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ İÇİN KANUN TEKLİFİNDE BULUNDU

Haber 04.02.2014 16:38 Salı
MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, polis memurlarının özlük haklarının iyileştirilmesi için kanun teklifinde bulundu.
“Devlet Memurları Kanunun 43. Maddesinin Emniyet Hizmetleri Sınıfı Bölümünde Değişiklik Yapılarak Polislerin Özlük Haklarının İyileştirilmesi” amacıyla hazırlanan kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisine sunan Başesgioğlu, verdiği kanun teklifinde şunlar yer aldı:
“Toplum düzeninin korunması, asayişin sağlanmasında ve toplumsal olaylarda Polis Memurları büyük özveri ile görev yapmaktadır. Polislerimiz çok zor şartlarda çalışmalarına rağmen aldıkları ücret olması gereken seviyeden daha aşağı seviyede bulunmaktadır. Ayrıca polislerimiz emekli olduklarında ekonomik sıkıntılarla uğraşmak zorunda bırakılmaktadır.
Terörle mücadelede canla başla çalışan Polislerimiz geçim sıkıntısı ile baş başa bırakılmaktadır. Polis memurlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla ek göstergelerinin artırılmasına yönelik bu teklif hazırlanmıştır. Emniyet teşkilatında görevli emniyet müdürlerinin makam tazminatı almayan emniyet müdürlerinin de haklı taleplerinin karşılanması öngörülmektedir, gerekçelerini sunarak; 657 sayıl Devlet Memurları Kanununa;
a. Emniyet Genel Müdürlüğünde görevli Polis Memurlarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca almakta oldukları ek göstergelerin yaptıkları işin mahiyeti itibariyle yükseltilmesidir.
b. İl Emniyet Müdürleri ile Emniyet Müdürlerinin görev ve sorumlulukları göz önüne alınarak makam tazminatı ödenmesini maddelerinin eklenmesi amacıyla TBMM’ne Kanun Teklifi vermiştir.”
MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, verdiği kanun teklifinde “Polislerin emekliliğe yönelik maaşlarında iyileştirme yapılması amaçlanıyor. Getirilen düzenleme ile düşük olan emniyet mensuplarının tamamının emekli maaşlarının yükseltilmesi hedefleniyor. Örneğin, 30 yıl 1 Ay hizmeti olup ¼ kademesinde olan 2200 Ek göstergeli polis memuru yaklaşık bin 800 TL emekli maaşı almakta iken, ek göstergesi 3 bin 600 olunca 2 bin 72 TL aylık, ek ödeme olmak üzere 100 TL emniyet personeline ödenen ek ödeme dahil 2 bin 254 TL civarında ödenecek olup, yaklaşık olarak polis memurlarında tasarı değişikliğiyle aylık 454 TL civarında ortalama maaş artışı olacaktır” dedi.