Manisa Haberleri

ALMANYA’DA DÜZENLENECEK ’TÜRKİYE BULUŞMALARI’NA BURSA KATKISI

Haber 05.02.2014 10:56 Çarşamba
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Almanya Oldenburg Belediye Başkanı Prof. Dr. Gerd Schwandner arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, Türk kültürünün tanıtılması için Oldenburg’da ‘Türkei Begegnungen’ (Türkiye Buluşmaları) düzenlenecek.
Bölgeye yaptığı yatırımlarla Türkiye ile Balkanlar arasında bir köprü görevi gören Bursa Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Türkiye-Almanya ilişkilerin de önemli bir görev üstleniyor. Bursagaz’ın büyük hissedarı Alman enerji devi EWA’nın ortağı olan Almanya Oldenburg Belediyesi ile Bursagaz’ın ortağı olan Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesine yönelik olarak önemli bir işbirliği protokolü imzalandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Oldenburg Belediye Başkanı Prof.Dr. Gerd Schwandner ile Dobruca Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen akşam yemeğinde bir araya geldi. Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola’nın da katıldığı yemeğin ardından iki belediye arasında işbirliği protokolü imzalandı.
Protokol kapsamında Oldenburg şehrinde düzenlenecek “Türkiye Buluşmaları”nda Bursa büyük rol oynayacak. Türkiye’deki çağdaş sanat, toplum yapısı, ekonomi ve siyaset konularını kapsayan kültürel birçok etkinlik Oldenburg’da sergilenecek. Bursa Büyükşehir Belediyesi de gölge oyunundan ipek böceğine, el sanatlarından tarihi kültürel mirasa kadar farklı alanlarda Bursa’yı Almanlara tanıtacak.
"İKİ TOPLUM DAHA DA YAKINLAŞACAK"
Türkiye ile Almanya arasında tarihten gelen bir dostluk olduğunu hatırlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, imzalanan işbirliği protokolü ile Bursa ve Oldenburg şehirleri arasında stratejik ortaklığın temellerinin de atıldığını söyledi. Almanya’da milyonlarca Türk vatandaşının yaşadığını ifade eden Başkan Altepe, “Bir anlamda Bursagaz’ın iki ortağı olan Bursa ve Oldenburg olarak bu ortaklığı farklı alanlara taşımaya hazırlanıyoruz. Mayıs ayında başlayıp, yıl boyu devam edecek olan Oldenburg’daki etkinliklerde Türkiye’nin en iyi şekilde tanıtılmasını sağlayacağız. Bu etkinlik sayesinde iki toplum bir birbirine daha da yakınlaşacak” dedi.
Oldenburg Belediye Başkanı Prof. Dr. Gerd Schwandner da, "Türkiye ve Almanya arasında gittikçe güçlenen ilişkiler ışığında, Türk ortaklarla birlikte güçlü ağlar kurma arzusundayız. Oldenburg’un bu ortaklarından birinin Bursa olmasından da büyük onur duyacağız. Maksadımız, günümüz Türkiye’sinin özgün bir portresini çizmek. Sergiler, konserler, oyunlar, müzakere ve konferanslar aracılığıyla, modern kültür ve sanata odaklanıyoruz. Hiçbir Alman, Türkler kadar Türkiye hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olamaz. ‘Türkei Begegnungen’in olabildiğince gerçekçi ve iyi bir temsil olmasını istiyorsak, Türklerin yardımına ihtiyacımız olacak. Bu konudaki desteğinizden büyük mutluluk duyarız. Umarım ki bu, şehirlerimiz arasında stratejik bir ortaklığın ilk adımı olur" diye konuştu.
Konuşmaların ardından iki başkan arasında işbirliği protokolü imzalanırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuk başkana el yapımı Bursa bıçağı hediye etti.