Manisa Haberleri

TÜRKİYE’NİN DENİZLERDEKİ NOTU

Haber 05.02.2014 13:53 Çarşamba
İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, 8 bin 333 kilometrelik kıyı şeridine sahip Türkiye’nin denizle barıştığını ve “Denizci Millet, Denizci Ülke” felsefesini uygulama yönünde ilerlediğini söyledi.
İMEAK DTO İzmir Şubesi olarak ‘Denizci Millet, Denizci Ülke’ kavramının yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak amacıyla çeşitli faaliyetleri hayata geçirdiklerini kaydeden Öztürk, ''Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili ve bu durum en iyi şekilde değerlendirilmeye çalışılıyor. DTO İzmir Şube olarak sadece deniz ticaretini geliştirmek için faaliyetlerde bulunmuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz eğitimlerde denizlerin kirletilmemesi, denizlerin sevdirilmesini de hedefliyoruz. Bu doğrultuda düzenlediğimiz eğitim çalışmalarının yanında Resim ve Kompozisyon Yarışması, Yelken Yarışması ile çocuklarımıza ulaşmayı hedefliyoruz. Resim ve Kompozisyon Yarışmasını bu yıl 10. kez düzenliyoruz. Tüm çocuklarımızı yarışmaya katılmaya davet ediyorum. www.dtoizmir.org.tr adresimizden yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşılabilir” diye konuştu.
YELKEN YARIŞLARINA DEVAM EDİYORUZ
İzmir Körfezi’nin yelken yarışları için ideal bir deniz olduğunu ifade eden Öztürk, 6 yıldır körfezde yelken yarışları düzenlediklerini ve kulüplere teşvik amacıyla dereceye girenlere optimist yelkenli donanımı ve çocuklara yelken malzemesi verdiklerini anlattı.Yelken yarışlarına katılımın her geçen yıl arttığına dikkat çeken Öztürk, “Yelken sporu aynı zamanda kişiye karar verme yetisini de kazandırıyor. Çünkü, denizin ortasında ne yapacağına, hangi rotaya gideceğine sporcu kendi başına karar veriyor ve 7 yaşından itibaren lisans alarak denizlerde tek başına seyredebiliyor” dedi.