Manisa Haberleri

ANTALYA EMNİYETİNDEN GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI PROJESİ

Haber 05.02.2014 15:06 Çarşamba
Antalya Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü "Güvenli İnternet Kullanımı Projesi" kapsamında anne ve babaların güvenli internet kullanımı konusunda bilinçlenmesi amaçlanıyor.
Projeyle ilgili yapılan yazılı açıklamada, internetin dünya genelindeki bilgisayar ağlarını ve kurumsal bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağı olduğu belirtildi. Bir iletişim sistemi olmasına karşın internetin hayatın tümünün kapsamaya başladığı belirtilen açıklamada, “Bankacılık, alışveriş, e-ticaret, görüntülü ve görüntüsüz iletişim, kitap okuma, bilgi paylaşma gibi tüm faaliyetlerde internet sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun sonucu olarak internet, suç ve suçlu için cazip bir alan haline gelmektedir. Daha çok çocuklarımızın sadece okulda ve sokakta arkadaşlarıyla neler yaptığıyla ve nerelere gittiğiyle ilgileniriz. Ne yemiş, ne içmiş, neler yapmış, kimlerle vakit geçirmiş. Oysa çoğu zaman çocuklarımıza bütün bunlardan çok daha yakın olan bir tehlikeyi göz ardı ederiz” denildi.
TÜİK verilerine göre internet kullanımının yaşı 9’a düştüğünün altı çizilerek şu bilgilere yer verildi:
"9 yaşındaki bir çocuğun kendini savunması ve daha da önemlisi bu bilince sahip olması ne kadar beklenebilir? Düşünün ki bir çocuk dersini araştırmak için internete giriyor ve açılır pencere bombardımanında ne yapacağını şaşırıyor, belki birini yanlışlıkla açıyor, sonrası bilinmezlik. Tabi ki bunu arkadaş çevrelerinden aldığı duyumlara da uyarlayabiliriz. Ama sonuç değişmiyor, kaynağı belli olan ya da olmayan bir takım sitelerden çocuğun tertemiz dünyasını kirletebilecek bilgiler yağıyor. O çok esirgediğimiz, kıyamadığımız çocuklarımız için en büyük tehlike uyuşturucu ve alkol diye düşünüp adım adım onları izlerken evimizde, dahası çocuğumuzun odasında var olan tehlikenin farkına bile varamıyoruz. Bu durumda çocuklarımızın internet üzerinden işlenen suçlara ve suçlulara karşı önlemler alma görevi öncelikli olarak ebeveynlere düşmektedir. Ebeveynlerin güvenli internet kullanımı konusunda bilgilendirilmesi, kendilerinin ve çocuklarının internet kullanımı sırasında suç mağduru olmalarının önüne geçmede önemli bir adım olacaktır."
Proje kapsamında anne ve babaların güvenli internet kullanımı konusunda bilinçlenmesini sağlamak olduğu kaydedildi.