Manisa Haberleri

FİLİSTİNLİ TEKNİK ÖĞRETMENLERE ENDÜSTRİYEL OTOMASYON EĞİTİMİ

Haber 05.02.2014 17:16 Çarşamba
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Japan International Cooperation Agency (JICA) ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde Filistin’den gelen 7 teknik öğretmene İzmir Mazhar Zorlu Lisesinde Endüstriyel Otomasyon Eğitimi, düzenlendi.
TİKA, JICA ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen “Endüstriyel Otomasyon Teknolojilerinin Orta Asya ve Ortadoğu Ülkelerinde Yaygınlaştırılması Eğitimi” projesi kapsamında, Filistinli 7 teknik öğretmene İzmir Mazhar Zorlu Lisesinde Endüstriyel Otomasyon Eğitimi verildi.
Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanının Orta Asya ve Orta doğudaki diğer ülkelere de yaygınlaştırılması, bu ülkelerde sektörün ihtiyacına göre öğretim programı hazırlanması, Öğretmen Eğitim Sisteminin kurulması ve öğretmenlerin Türkiye’de eğitilmesi amacıyla hazırlanan proje TİKA, Milli Eğitim Bakanlığı JICA arasında 28 Kasım 2011 tarihinde imzalanan mutabakat zaptı ile uygulamaya konuldu.
6-31 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Endüstriyel Otomasyon Eğitim programı kapsamında katılımcılar İzmir ve İzmit civarında bulunan fabrikalarda incelemelerde bulundu. Programın kapanış töreninde katılımcılar tarafından eğitim programı kapsamında hazırladıkları projelerin sunumları gerçekleştirildi. Kazandıkları birikimi ülkelerinde uygulama açısından verimli bir çalışmaya imza atıldığından söz eden katılımcılar, Filistin halkına Türkiye tarafından verilen destek için şükran ve minnetlerini dile getirdiler.
TİKA’nın katkılarıyla 3 yıldan bu yana devam eden proje kapsamında Pakistan Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan, Afganistan ve Filistin olmak üzere 9 ülkeden bugüne kadar yaklaşık 137 kişiye yönelik Endüstriyel otomasyon eğitimi verildi. Ayrıca proje kapsamında 2014 yılı içerisinde 60 kişinin daha eğitim alması planlanıyor.