Manisa Haberleri

VALİ ÖZ ÇAL MAĞARASI’NI GEZDİ

Haber 06.02.2014 07:51 Perşembe
Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Düzköy ilçesinde yer alan Çal Mağarası’nda incelemelerde bulundu.
Beraberinde İl Jandarma Alay Komutanı Albay Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Murat Köksal, Düzköy Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kul, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi ile birlikte mağarayı gezen Vali Öz, mağarayı herkesin görmesi gerektiğini söyledi. Vali Öz “Çal Mağaramızda birkaç farklı boyutta çalışmamız olacak. Mağaranın içersindeki yürüyüş yollarında bozulan ve eksik olan noktalar var. Bunları yenileyip modernize edeceğiz. Yürüyüş yollarını biraz daha uzatarak daha uzun noktalara ulaşmayı istiyoruz. Mağaramız 8 kilometreye kadar derinliğe gidiyor ancak biz şuanda 500-600 metresine kadar gidebiliyoruz. Bunu öncelikle 900 metreye daha sonra da daha ileriye taşımak istiyoruz” dedi.
Mağaranın içersinde yer alan aydınlatma sisteminde eksikler olduğuna dikkat çeken Öz “Onların iyileştirilmesini sağlayacağız. Daha sonra mağaranın giriş kısmında kafeteryasından hizmet mekanlarına ve hediyelik eşya satış yerlerine kadar düzenlemeler yapmayı planlıyoruz. Dinlenme alanlarını ve terasları da mağaraya ve etrafındaki konsepte uygun hale getirmeyi amaçlıyoruz. Mağaranın iç kısmını biz yapacağız. Dış kısmına da özel sektörümüz sponsor olma düşüncesinde. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında güzel bir destek bulma aşamasındayız. Burayı önümüzdeki turizm sezonuna yetiştirip daha faal ve daha gezilebilir hale getirerek bölge turizmine kazandıracağız” diye konuştu.
Çal Mağarası’nın şehir merkezine çok uzak mesafede olmadığını da hatırlatan Öz “Trabzon’dan 45 km’lik bir mesafe ile buraya ulaşılabiliniyor. Yıllık ziyaretçi sayımız 25 bini buldu. Bunu önce 50 bine daha sonra 100 bin ve yukarısına doğru çıkarmak istiyoruz. Herkesi bu güzelliği görmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.