Manisa Haberleri

MŞÜ REKTÖRÜNDEN ‘TÜRGEV’ AÇIKLAMASI

Haber 06.02.2014 08:03 Perşembe
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ile ilgili ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Öğrencileri tek çatı altında toplamanın bir anlamı yok" dedi.
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, öğrencileri tek çatı altında toplamanın bir anlamının olmadığını belirterek, bu anlamda TÜRGEV’in de olumlu hizmetler yaptığını belirtti. 17 ve 25 Aralık olaylarının 2013 yıllarının Türkiye’si için yakışık olmayan bir durum olduğunu belirten İnanç, “Özellikle son 10 yıl içinde çok büyük gayretler, fedakarlıklar ortaya konuldu. Türkiye’deki birçok kötü alışkanlıklar bertaraf edildi. Hepimiz Balyoz, Ergenekon gibi gayrimeşru oluşumların bertaraf edilmesine sevinirken, maalesef 2013 Aralık sonlarında ise bizi başka bir tablo karşıladı ve bu sevinç kursakta kaldı. Hiçbirimiz bunları hak etmedik, hepimiz çalıştık. Daha özgür, daha müreffeh, geliri yüksek bir Türkiye için çalıştık. Sonuçta 17 ve 25 Aralık girişimleri hepimiz için sıkıntı oldu. Ben bu konuda dediğim bir şeyi yine tekrar etmek istiyorum. Doğru zamanda doğru tavır esas olandır. Kimi zaman doğru tavır sergilersiniz ama yanlış zamanda yaparsınız bunun çok fazla kıymeti olmaz” dedi.
“ZAMANLAMA YANLIŞ”
Yolsuzlukların olabileceğine dikkat çeken İnanç, “Türkiye’de veya dünyanın herhangi bir yerinde yolsuzluklar, yanlışlar yok mu? Mutlaka vardır. Bundan sonra da var olacaktır. İnsanın olduğu her yerde risk vardır. Siz hangi toplum yapısıyla hareket ederseniz edin, hangi devlet yapısını kurarsanız kurun bunlar olacaktır. Kur’an da Dram Mescidi diye bir mescitten bahsedilir ve Allah o mescitte namaz kılmayı men eder. Allah Resulü de o mescidin yıkım kararını verir ve o mescit yıkılır. Allah’ın farz kıldığı bir namazın Peygamber eliyle yıkılması söz konusudur. İlk etapta ters gelebilir. Aslında o mescidin aslı da bir fitne unsuru olarak kurulmuş olmasıdır. Bundan dolayı o mescit yıktırılmıştır. Bu bütün konular için geçerli. Çoğu zaman karşılaştığımız problemleri kişi bazında düşünüyoruz. Olaylarla karşılaştığımızda çoğu zaman sonuçlara atıflar yapılıyor. Türkiye’de 17 Aralık’ta yolsuzluk adı altında bir operasyon söz konusu ama değil. O operasyonun yapılış biçimi sizi başka konulara götürüyor. Temel gerekçenin yolsuzluklar olmadığı şüphesini ortaya çıkarıyor. Bu aslında zincirin halkaları gibi son dönemde devam eden bir süreçtir. Bu operasyonların temel amacı, yolsuzlukları önleme değil çünkü yolsuzlukları önleme operasyonu olsa bu kadar farklı dosyalar belirli zamanlara tehir edilmez. Bu kadar süredir takip edilen dosyalar, seçime çeyrek kala piyasaya sürülüyor. Bir de bakıyorsunuz MİT ile ilgili iddialar ortaya atılıyor. Hiçbir ülkenin kendi emniyet güçleri kendilerini de koruyan istihbarat birimlerini bu şekilde deşifre edemez, etmemelidir. Bunlar alt alta yazıldığında, doğal olarak sizi bir noktaya götürüyor” ifadelerini kullandı.
“YURT YAPIMINA ARSA VERİLMEDİ”
TÜRGEV ile ilgili ortaya atılan iddiaların doğru olmadığını vurgulayan İnanç, “Muş’ta çok sayıda öğrencinin barınma sorunu var. İllaki öğrencileri bir çatı altında toplamanın anlamı yok. Bizim ihtiyacımıza arz talep noktasından baktığınız zaman orantılı değil. TÜRGEV ile İlim Yayma Cemiyeti’nin yapmış olduğu bir anlaşma var. İlim Yayma Cemiyeti erkek öğrenciler için yurt yapacak, TÜRGEV kız öğrenciler için yurt yapacak. Maalesef 2011 yılında İlim Yayma Cemiyeti’nin üstlendiği yurdun yapımına Muş’ta izin verilmedi. O dönem vali ve il genel meclisi üyeleri 2 dönümlük bir arsa tahsisi yapmadılar” şeklinde konuştu.