Manisa Haberleri

BAKAN BOZDAĞ: ’İZMİR BAŞSAVCISINI ARADIM, CANLI YAYINDA SORUŞTURMA YAPILIR MI DİYE SORDUM’

Haber 06.02.2014 11:34 Perşembe
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “İzmir Cumhuriyet Savcısını aradım. Kanunen Adalet Bakanlığı’na bağlıdır, önemli olaylar olduğu zaman ilgili savcılar Adalet Bakanlığı’na derhal bilgi vermekle yükümlüdürler. Ben başsavcıyı aradığımda TV’ler soruşturmayla ilgili detayları paylaşılıyor. Kendisine de söyledim, soruşturmalar gizlidir. İnsanların lekelenmeme hakkına hepimizin saygı duyması esastır. Hukuk uymak ve hukuku uygulamak hepimizin görevidir” dedi.
Bakan Bozdağ, basın kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile kahvaltıda bir araya geldi. TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın da katıldığı toplantı, basın mensuplarının görüntü almasının ardından basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Burada gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bozdağ, bilgisayarı aldığı zaman polisin içindeki aldığı verilerin bir kopyasını bir tutanakla müdafiye vereceğini belirterek, bunun herhangi bir oynama veya ekleme yapılmaması için yapılacağını söyledi. Bakan Bozdağ, dinleme talebinde hat sahibinin, hattın kime ait olduğuyla ilgili hattın belgesi olacağını kaydederek, “Başkası üzerine kayıtlıysa kimin adına kayıtlıysa onun adı olacak. İsimsiz dinleme yapılamayacak” diye konuştu.
Telefon dinlemelerinde sınırsız ve sonsuz dinlemeye son verildiğine dikkat çeken Bakan Bozdağ, “Telefon dinleme ile ilgili süre 6 aydan 3 aya indiriliyor. Sınırsız dinleme süreleri de 6 ayla sınırlandırılıyor. Teknik takip süresi 8 haftadan 4 haftaya indiriliyor, eğer örgüt çerçevesindeyse artı 4 hafta daha süre alınabiliyor” dedi.
Yasa yürürlüğe girer girmez özel yetkili mahkemelerin ellerindeki dosyaları ve davaları ilgili ağır ceza mahkemelerine devredeceklerini ifade eden Bakan Bozdağ, “ÖYM’lerde 23 bin soruşturma, 5 bin 600 dava var. Bu soruşturmalar savcılıklara, davalar ağır ceza mahkemelerine devredilecek” şeklinde konuştu.
Bakan Bozdağ, düzenlemelerin önümüzdeki hafta komisyondan çıkacağını, daha sonraki hafta da yasalaşacağını kaydetti. Bakan Bozdağ, özel yetkili mahkemeler ile ilgili bir soru üzerine, “Öncelikle terörle ilgili konuya cevap vereyim. Türkiye terörle 30 yılı aşkın bir süredir bununla mücadele ediyor. Terör bitti mi Türkiye’de? Terör yine varlığını sürdürüyor. Türkiye’nin terörle mücadelesinde bu mahkemelerin bu amacı ne kadar karşıladığı elbette ki tartışılır. Hiç faydası olmamış mıdır, elbette olmuştur. Hukuk devletinde mahkemeler terörle mücadelenin aracı olamaz” ifadesini kullandı.
133 ayrı yerde ağır ceza mahkemesinin olduğunu açıklayan Bakan Bozdağ, “Her ilde ağır ceza mahkemesi var. 270 tane ağır ceza mahkemesi var. Güvenlikle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Ağır cezalarda görev yapan hakimler tecrübeli kişiler. Başkan ve diğer üyeleri kıdemli kişiler, onlar da tecrübeli kişilerdir” diye konuştu.
Bakan Bozdağ, şöyle devam etti:
“Mahkemeler birinin mahkumiyetine karar verdiğinde temyiz yolu var ve insanlar bunu biliyor. Kendi hürriyet alanıma çok ciddi bir müdahale var. Devlet olarak bunu bizim daha güvenceli bir usule bağlamamız; bu vatandaşlık hakları bakımından son derece önemli olduğunu düşünüyoruz.”
"BAKANLARLA İLGİLİ FEZLEKELER GEÇEN HAFTA SAVCILIKLARA İADE EDİLDİ”
“4 bakanla ilgili fezleke neden geri gönderildi?” sorusuna ise Bakan Bozdağ şöyle cevap verdi:
“Fezlekeleri geçen hafta Adalet Bakanlığı savcılıklara iade edildi. Geçen hafta iadesi yapıldı. Bakanlarla ilgili savcılıkların uyması ve uyulması gereken kurallar düzenlenmektedir. Bu çerçevede bizde genelge var. Bu genelgeye göre iade etti. Bu geneldeki bazı hususlara uyulmadığı için bu fezlekeleri iade etti.”
Bakan Bozdağ, “İzmir Cumhuriyet Savcısını aradım. Kanunen Adalet Bakanlığı’na bağlıdır, önemli olaylar olduğu zaman ilgili savcılar Adalet Bakanlığı’na derhal bilgi vermekle yükümlüdürler. Ben başsavcıyı aradığımda TV’ler soruşturmayla ilgili detayları paylaşılıyor. Kendisine de söyledim, soruşturmalar gizlidir. İnsanların lekelenmeme hakkına hepimizin saygı duyması esastır. Hukuka uymak ve hukuku uygulamak hepimizin görevidir. Soruşturmanın gizliliği insanların hukukunu, onurunu korumak içindir. Ben soruşturmalara müdahale edilmemesi gerektiğine inananlardanım” dedi.
“Bana bir tane adalet bakanını gösterin ki başsavcı aramamıştır” diyen Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:
“Başsavcı hem benimle konuşmamış, benim rızam dışında tutanak tutuyor, onu ifşa ediyor. O da ayrıca bir suç, benim söylemediğim şeyleri ekliyor. 32 tane de klasörü ekleyerek gönderiyor. Ben Adalet Bakanı olarak hukukun içinde kaldım. Hukukun dışına hiç çıkmadım. Suç olacak hiçbir şey yapmadım. Kemal Kılıçdaroğlu dün açıklama yapıyor. ‘Fezlekeler elimizde’ diyor, ‘Satır satır okuduk’ diyor.”
Gazetecilerin “Savcı mı verdiği diyorsunuz?” şeklindeki sorusuna ise Bakan Bozdağ, “Hayır kim verdi bilmiyorum” karşılığını verdi. Bakan Bozdağ, kendisiyle ilgili başka bir fezlekenin de Adana’dan geldiğini söyledi. Bunun üzerine bir gazetecinin ‘Adana’yı aradınız mı?” şeklindeki sorusuna Bozdağ, “Evet aradım, aynı soruşturmalarla ilgili usul var. MİT Kanunu’nun 26. maddesi” cevabını verdi.