Manisa Haberleri

ERÜ HASTANELERİ BAŞHEKİMİ PROF. DR. KUDRET DOĞRU:

Haber 06.02.2014 13:43 Perşembe
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret Doğru, belirli bir ücret karşılığında özel hasta muayene etmeye başladıklarını söyledi.
Başhekimlik Toplantı Salonu’nda basın açıklaması düzenleyen ERÜ Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Kudret Doğru, Tam Gün Yasası içerisinde bulunan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu’nun 18 Ocak 2014 tarihli resmi gazetede yayımlanıp yürürlüğe girmesinin ardından ERÜ’de Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde öğretim üyelerinin özel hasta muayenesi uygulamasının başladığını söyledi. Doğru, “4 Şubat 2014 tarihinden itibaren başlayan uygulama ile birlikte vatandaşlar, bizzat hastaneye gelerek veya 207 66 66 numaralı telefondan yada hastanenin ‘www.hastaneler.erciyes.edu.tr web sitesinden randevu alarak, mesai saati dışında saat 16.00’dan sonra uygulamaya katılan öğretim üyesinden istediğine özel muayene olabilecek. 6 bin 514 sayılı kanun kapsamında tıp fakültesi hastanelerinde çalışan öğretim üyelerine mesai saati dışında özel hasta muayenesi imkanının tanınmasının ardından hastalardan özel muayene için talepler gelmeye başladı. Biz de bu çerçevede hastanemizde özel muayene uygulamasını başlattık. Bilindiği gibi 5 bin 947 sayılı Üniversite ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanu’nun 2010 yılında yürürlüğe girmesinin ardından, üniversite hastanelerinde öğretim üyelerinin özel hasta muayenesine yasak getirilmişti ve o yıldan itibaren üniversite hastanelerinde öğretim üyelerine özel muayene olmak isteyen hastalar büyük sıkıntı çekiyordu. 6 bin 514 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin kabul edilip 18 Ocak 2014 tarihli resmi gazetede yayımlanmasının ardından tıp fakültesi hastanelerinde öğretim üyelerine yeniden özel muayene yapmanın yolu açıldı. Vatandaşlar gönüllü olarak öğretim üyelerine mesai saati dışında saat 16.00’dan sonra, uygulamaya katılan öğretim üyesinden istediğine belirli ücret karşılığı özel muayene olabilecek. Bu ücretler ise kanunda öngörüldüğü gibi özel muayenede Sağlık Uygulama Tebliği’nce belirlenen muayene rakamının 2 katı, ameliyatta ise 1 katı olarak belirlenmiştir. Yani hasta kendi isteği ile hastanede mesai saati dışında belirli ücret karşılığında uygulamaya katılan istediği öğretim üyesine muayene ve ameliyat olabilecek. Uygulama yeni olduğu için hastanelerimizde uygulamadan kaynaklanan bir takım aksaklıklar mutlaka yaşanacaktır. Fakat bu aksaklıklar en kısa zamanda giderilerek özel muayenede yeni sistem sorunsuz şekilde yürütülecektir” dedi.
ERÜ Tıp Fakültesi Hastanelerinde özel muayene uygulamasının başlamasının öğretim üyelerinin mesai saati içerisinde hasta bakmayacağı anlamına gelmediğinin de altını çizen Başhekim Doğru, “Öğretim üyeleri mesai saati içerisinde de hasta muayenesi ve ameliyat yapacaklar. Öğretim üyelerinin mesai saatinde verdiği sağlık hizmetinin aksaması söz konusu değil. Bu uygulama gönüllük esasına dayalı, maddi durumu iyi olup ta öğretim üyesine özel muayene olmak isteyen hastaları ilgilendirmekte. Öğretim üyelerinin mesai saatinde hasta bakmaması diye bir durum söz konusu olmayacak. Zaten hastane yönetimi olarak bizler de, hastalara verilen sağlık hizmetinin tamamen ücretsiz olmasından yanayız” diye konuştu.