Manisa Haberleri

MUSTAFA SARIGÜL’DEN ‘TAKSİM’ AÇIKLAMASI

Haber 06.02.2014 15:00 Perşembe
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, Taksim Meydanı için bir proje çalışması yapılması gerektiğini belirterek, “30 Mart yerel seçimlerinden sonra bir proje yarışması düzenleyeceğiz” dedi.
Sarıgül, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve bir grup partili ile birlikte CHP Beyoğlu İlçe Başkanlığı önünde Taksim Meydanı Projesi’ni eleştirdi. “Meydanlar kentlerin en önemli noktalarıdır” diyen Mustafa Sarıgül, şunları söyledi:
“Meydanlar vatandaşlarımızın buluşma yeridir. Meydanlar aynı zamanda demokrasi ve özgürlüktür, bağımsızlıktır. Taksim Meydanı da dünyanın en önemli demokrasi meydanlarından bir tanesidir. Plansız uygulamaların sonucu olarak Taksim şu anda bir beton tarlası haline geldi” dedi.
“TAKSİM İÇİN PROJE YARIŞMASI DÜZENLEYECEĞİZ”
Taksim Meydanı için bir proje çalışması yapılması gerektiğini belirten Mustafa Sarıgül, “30 Mart yerel seçimlerinden sonra bir proje yarışması düzenleyeceğiz. Bu proje yarışması ulusal ve uluslararası alanda olacak. İstanbullu yurttaşlarımıza soracağız” şeklinde konuştu.
Sarıgül, Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybedenler için de demokrasi anıtı yapacaklarını kaydetti. Basın açıklamasını Taksim Meydanı’nda planladıklarını fakat yapamadıklarını ifade eden Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, “Seçim süresi içerisinde kesinlikle kurumlarla, kuruluşlarla itilafa düşmek istemiyoruz. Biz seçim kampanyamızı elimizden geldiği kadar nezaketle sürdürmek istiyoruz. Emniyet mensuplarıyla yurttaşlarımızın çok fazla karşı karşıya gelmesini arzu etmiyoruz” dedi.
Oğuz Kaan Salıcı ise İstanbul’da belediye başkan adaylarını 9 Şubat’ta açıklayacaklarını söyledi.