Manisa Haberleri

ORHAN’DAN ’TERMİK SANTRAL DOSTU ADAYLARA OY VERMEYECEĞİZ’

Haber 06.02.2014 16:54 Perşembe
Yaşanabilir Zonguldak Platformu Sözcüsü Kadir Orhan, düzenlediği basın toplantısında Zonguldak’ın durumun değerlendirdi.
Yaşanabilir Zonguldak Platformu tarafından Maden Mühendisleri Odası’nda düzenlenen basın toplantısında Zonguldak değerlendirildi. Platform Sözcüsü Kadir Orhan, adaylara çağrıda bulunarak şöyle dedi:
“30 Mart yerel seçimleri yaklaşıyor. Zonguldak bu seçimleri, ülkenin doğa ve insan dengesi en bozuk hava ve su kalitesi en düşük, imar uygulamaları en kötü illerinden biri olarak karşılıyor. Kentimiz bir yandan bir termik santral kampusuna dönüştürülürken, diğer yandan yerel yönetimler ranta dayalı yanlış imar uygulamalarıyla doğal dokuyu tahrip ediyor.Tüm bunlara koşul olarak kentteki yaşam kalitesi hızla düşerek yaşanamaz hale geliyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi çevre örgütlerinin tüm itirazlarına, artan kanser vakalarına, hızla kirlenen ve geri döndürülemez şekilde tahrip olmaya başlayan doğal ve ekolojik dengeye karşın Eren Enerji bu kez 1400 MW gücünde iki üniteli bir santral daha kuruyor. Bu rakamları ikiyle çarparsak kenti daha da yaşanamaz kılacak olan bu santral için açılan davalar olduğu halde inşaat kazıları şu günlerde başlamış bulunuyor. Çoğu birinci sınıf tarım arazisi olan alanların kamulaştırma çalışmaları sürerken kazılardan çıkan hafriyat pervasızca denize dökülüyor. Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü kendilerine durum bildirildiği halde tonlarca hafriyatın denize dökülmesini yalnızca seyrediyor. Yaşanabilir Zonguldak Platformu olarak bizler bu tabloyu bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunarken 30 Mart seçimlerinde yönetimlere talip olan tüm adaylara sesleniyoruz. Kentlerimizdeki yaşam kalitesini daha da düşürecek uygulamalara imza atacak hiçbir adaya oy vermeyeceğiz. Aday olan herkes dayatılan termik kabusa karşı olduğunu kirli projelerin önlenmesi için yerel yönetimin tüm olanak ve yetkilerini kullanacağını termik lobiye asla ödün vermeyeceğini açık bir dille beyan etmelidir. Çevresel sorunları, ekolojik felakete dönüşmek üzere olan kentimizde ‘’kamu yararı’’ aldatmacası da dahil hangi gerekçeyle olursa olsun yeşil alanların imara açılmasını reddediyoruz. Aday olan herkes enerji verimliliğini destekleyeceğini, temiz ve yinelenebilir enerjinin yaygınlaşması için çalışacağını; doğru bir planlama ile daha sağlıklı bir kentleşme yaratarak daha fazla yeşil alan üreteceğini bunun içinde de bir karış bile yeşil alanı imara açmayacağını katı atıklar için geri dönüşümü sağlayacak bir planlama yapacağını; daha etkin toplu taşıma yöntemleri geliştirerek karbon emisyonunu azaltacağını taahhüt etmelidir.Sonraki süreçlerde yaşanabilir bir Zonguldak için çok daha etkin eylemleri gündeme getirecek olan bizler bu taahhütleri yerine getirmeyen adaylara oy vermeyeceğimizi duyuruyor ,halkımızı çevresel sorunlara karşı duyarlılığa çağırıyoruz.”