Manisa Haberleri

KAYMAKAM BEYAZYILDIZ ÇELİK’İN KOLEKSİYONUNU İNCELEDİ

Haber 07.02.2014 10:13 Cuma
Sungurlu Kaymakamı Osman Beyazyıldız, Emekli öğretmen Hüseyin Çelik’in 24 yıla yakın sürede biriktirdiği ve evinde sergilediği eski eşyalardan oluşan koleksiyonunu inceledi.
Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan kendisine ait iki katlı evin birinci katını müzeye çeviren Çelik, öğretmenlikten emekli olduktan sonra eşiyle birlikte il il gezerek 24 yılda yaklaşık bin eski eşyayı toplayarak müzeyi oluşturdu. Müzede bulunan eserlerden çoğu 100 yılın üzerinde geçmişe sahip.
EŞYALARI 24 YILDA TOPLADI
Öğretmenlikten emekli olduktan sonra eşiyle birlikte il il gezerek antika eşya topladığını söyleyen Çelik, bir hevesle eski eşya biriktirmeye başladığını ve geçen 24 yılda çok sayıda antika sayılabilecek nitelikte eşya topladığını söyledi.
Geçmiş dönemlere ait eşyalara olan merakının zamanla bir tutku haline geldiğini ifade eden Çelik, "Şu anda elimde bir çok müzede bile bulunmayan eşyalar mevcut. Yaklaşık 24 yıldır gezip gördüğüm yerlerde gözüme çarpan ne kadar eski eşya varsa bir şekilde sahiplendim" diye konuştu.
TANITIM GÜNLERİNDE SERGİLENDİ
Evinde sergilediği eski eşyalar arasında radyodan daktiloya, ütüden telefona, tüfekten kılıca, madeni paradan telefona, teraziden gaz lambasına, fotoğraf makinesinden, kameraya, dikiş makinesinden kapı kilidine, tahta yayıktan, değirmen taşlarına kadar birçok eşyanın yer aldığını vurgulayan Çelik, "Şu an evimde bulunan eşyaların bir bölümü bazı müzelerde dahi yok. Yakın zamanda Ankara'da Çorum tanıtım günleri düzenlendi. Burada Sungurlu Kaymakamlığı ve Belediye stantlarına bazı eşyaları verdim ve orada sergilendi" dedi.
ŞEHİR MÜZESİ AÇMAK İSTİYOR
"Tek hayalim evimi müzeye çevirmekti" diyen Çelik, 'Bu hayalimi gerçekleştirdim. Bir hayalim daha var. Oda eğer yerel yönetimden destek bulursam şehir müzesini açmak istiyorum. Sahip çıkılırsa ilçe düzeyinde bir müze açmak istiyorum ve bu tarihi eşyaları hem uzun yıllar saklamak hem de çocuklarıma ve yeni nesillere bu tür eserler bırakmak istiyorum" diye konuştu.
Kaymakam Osman Beyazyıldız antika eşyaları tek tek inceleyerek Hüseyin Çelik’ten bilgi aldı.