Manisa Haberleri

SURİYE’DEN TÜRKİYE’YE KAÇAN KAÇANA

Haber 07.02.2014 12:35 Cuma
Pasaportu bulunan Suriyeliler, araçlarına yükledikleri ev eşyalarıyla birlikte ülkelerini terk ederek Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Türkiye’ye geliyor.
Suriye’deki iç kargaşanın 3’üncü yılını doldurmaya yaklaştığı şu günlerde, Suriye ordu birlikleri ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmalar sürüyor. Özgür Suriye Ordusu ile muhalif grupların kendi aralarındaki savaştan kaçan Suriyeliler kendilerini güvenli liman olarak gördükleri Türkiye’ye geliyor. Pasaportu bulunmayan Suriyeliler illegal yolla gelirken pasaportu bulunan Suriyeliler Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan Kilis’e geliyor. Hem Beşar Esad’ın zulmünden hem de muhaliflerin kendi aralarındaki savaştan kaçan Suriyeliler, buldukları her imkanla ülkelerini terk ediyor. Suriye sınırındaki Kilis'e sadece 40 kilometre mesafede bulunan Halep’ten de kaçış hızlanırken, Halep ve çevresinden kaçan Suriyeliler, kendilerini güvenli gördükleri Türkiye'ye geliyor.
Suriyeliler, ülkelerinde gerek Esad’ın saldırıları gerek muhalif grupların kendi aralarındaki savaştan etkilendiklerini bu nedenle sınırı aşarak Kilis’e geldiklerini ifade ettiler.
Öte yandan Suriye’ye yardım malzemeleri götüren TIR’lar 10 kilometrelik kuyruk oluşturdu.