Manisa Haberleri

9. DÖNEM UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ SONA ERDİ

Haber 07.02.2014 16:08 Cuma
Trakya Kalkınma Ajansı ve KOSGEB işbirliğinde düzenlenen 9. Dönem Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri sona erdi.
Önceki dönemlerde imzalanan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi protokolleri ile Trakya genelinde 2013 sonu itibarıyla 43 eğitim organize eden ve toplam bin 197 kursiyeri sertifikalandıran Trakya Kalkınma Ajansı ve KOSGEB, Trakya’da eğitimlere devam ediyor. KOSGEB’in Yeni Girişimci Desteği’nden faydalanarak iş kurmayı düşünen girişimci adaylarının destekten yararlanabilmeleri için eğitimlere katılarak girişimcilik sertifikası sahibi olmaları gerekiyor.
Eğitimler hakkında bilgi veren Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman, son üç yılda verdikleri eğitimlerle toplam bin 197 kişiyi girişimci adayı yaptıklarını belirtti. Çok sayıda girişimci adayının işlerini kurmak üzere desteklerden yararlanmak için iş planlarını hazırladıklarını hatırlatan Karaman, girişimcilik eğitimlerinin talepler doğrultusunda bölge genelinde açılmaya devam edeceğini söyledi.
Bu yıl ilk kez cezaevlerinde de eğitim verdiklerini söyleyen Karaman, "Uygulamalı girişimcilik kurslarını bugüne kadar farklı kurum ve kuruluşlara verdik. Bu yıl ilk kez 30-31 Ocak tarihleri arasında Tekirdağ 2 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda meslek sahibi olan ve tahliyesine az bir süre kalan mahkûmlar da uygulamalı girişimcilik eğitiminden yararlandı. Ceza ve infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlülerin hükümlülük süreleri bittikten sonra sosyal hayata uyum sağlamaları, hayatlarını devam ettirmeleri için mesleki eğitimler çok önemlidir. Verdiğimiz bu eğitimler toplum hayatına döndüklerinde insanlarımızın özgüvenlerini arttıracak ve onları bilinçli bir girişimci haline getirecektir” dedi.
Şubat ayı başında sona eren eğitimlerde Tekirdağ merkez, Çorlu ve Çerkezköy, Edirne merkez, Keşan ve Uzunköprü ile Lüleburgaz’da hafta içi ve hafta sonu verilen eğitimlere 30’ ar kişilik gruplar katıldığı açıklandı.