Manisa Haberleri

AYDIN ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE AĞLADI

Haber 06.04.2013 08:42 Cumartesi
Aydın 2000 Yılı Hanımlar Derneği’nin ev sahipliğini yaptığı Tiyatro Greyfurt’un sergilediği Çanakkale Mahşeri, Kardeşlik Destanı” oyunu Aydınlıları ağlattı.
Aydın 2000 Yılı Hanımlar Derneği’nin ev sahipliğini yaptığı Tiyatro Greyfurt’un sergilediği Çanakkale Mahşeri, Kardeşlik Destanı” oyunu duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Aydın Kültür Merkezi’nde 3 seans oynanan tiyatro oyununu bin 500 kişi izledi.
1915 Çanakkale Savaşı’nı konu alan tiyatro Aydın’da büyük ilgi gördü. Yönetmenliğini Mahmud Tahsin’in yaptığı tiyatroya ilgi oldukça fazla oldu. ‘Çanakkale Mahşeri Kardeşlik Destanı’ oyunu, iki Anzak askerinin üstlerine verdikleri rapordan alınarak uyarlanmış gerçek bir hikayeden yola çıkılarak yazılmış olan bir oyun. Bilindik Çanakkale oyunlarının aksine, komedi ve dramı başarılı bir şekilde harmanlamasıyla yeni bir üslup arayışının peşinden gidiyor. Cephede çarpışan askerlerin gözünden savaşın hikayesi, ölümün birkaç adım ötesinde beklerken yaşadıkları iç çatışmaları anlatan gösteride oyuncular izleyicilerden tam not aldı.
Aydınlıalr’ın oyundan çok etkilendiklerini belirten Aydın 2000 Yılı Hanımlar Derneği Başkanı Meral Özçöllü, Çanakkale ruhunun yaşatılmasının önemine değindi. Tiyatroculara ve katılanlara teşekkür eden Özçöllü, “Farklı bir atmosfer yaşadık ve yaşattık. Herkes duygulandı. Biz de duygulandık” dedi.