Manisa Haberleri

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ VE AYDIN BAROSU’NUN KURULUŞUNUN 90. YILI ETKİNLİKLERİ

Haber 06.04.2013 08:40 Cumartesi
Aydın Barosu tarafından düzenlenen kokteyl ile 5 Nisan Avukatlar günü ve Aydın Barosu’nun kuruluşunun 90. yılı kutlandı. Aydın Barosu Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen törende konuşan Aydın Baro Başkanı Sümer Germen, barış sürecini sert bir dille eleştirdi.
Kokteyle Aydın Valisi Kerem Al, Başsavcı Ekrem Yiğit, Aydın Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Salih Karataş, AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, 23. Dönem Aydın Milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu, Aydın İl Emniyet Müdürü Ahmet Turan Temel, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hulusi Akşit, Eczacı Odası Başkanı Salih Kozalı, Tabip Odası Başkanı Eralp Atay, Aydın Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Sevil Esin, MHP İl Başkanı Fevzi Köse, CHP yönetim kurulu üyeleri çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri, avukatlar ve çok sayıda davetli katıldı.
Aydın Baro Başkanı Sümer Germen, 5 Nisan Avukatlar Günü ve Aydın Barosu’nun kuruluşunun 90. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen kokteyle katılanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, çözüm sürecini değerlendirdi. Bugün 90. Kuruluş yıldönümünü kutladıkları Aydın Barosu’nun Kuvayi milliye ruhu ile kurulduğunu belirten Germen, kan akmasından yana olmadıklarını ancak çözüm sürecinde bazı yanlış bulduğu noktaların olduğunu ifade etti. Aydın Barosu’nun dolayısıyla avukatlık mesleğinin demokrasi, hak ve hürriyetlerin teminatı ve koruyucusu olduğunu belirten Germen, bugün pek çok avukatın çeşitli nedenlerden dolayı tutuklu olduğunu ve bundan da duydukları üzüntüyü dile getirdi.
Konuşmasında Cumhuriyet’in önem ve değerinden de söz eden Aydın baro Başkanı Sümer Germen, Ülkenin Doğusu ile Batısı arasındaki çeşitli farklılıklardan söz ederek “Bugün Cumhuriyet sayesinde adam yerine geçen pek çok insan, maalesef faziletli cumhuriyeti yıkma gayreti içindedirler. Ancak her ne kadar gaflet ve dalalet içinde olurlarsa olsunlar Türkiye Cumhuriyeti’ni bölmeye güçleri yetmeyecektir” ifadelerine yer verdi.
Aydın Barosu’nun Kuruluşu’nun 90. Yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen resim yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verildiği gecede, Avukatlardan oluşan Halk Oyunları Ekibi Aydın Yöresi’ne ait çeşitli Efe oyunlarını sergilediler.