Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

DOESEF BU YIL ’NECDET DOĞANATA’ ANISINA DÜZENLENİYOR

Haber 06.04.2013 08:46 Cumartesi
Türkiye Liselerarası Proje Yarışması’nın ikincisi İzmir’de başlıyor. Kısa Adı DOESEF (Doğanata Education Science, Energy Engineering, Project Fair) olan Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı, İzmir Üniversitesi ve İzmir Özel Fatih Koleji tarafından düzenlenen yarışma, bu yıl kısa süre önce kaybedilen duayen eğitimci ve işadamı Necdet Doğanata anısına yapılacak.
Türkiye’nin dört bir yanından başvuran 106 projenin sergilenmeye değer bulunduğu proje yarışması basın toplantısı İzmir Özel Fatih Koleji'nde düzenlendi. Toplantıya İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı, İzmir Özel Fatih Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Doğanata, İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, İzmir Özel Fatih Koleji Projelerden sorumlu müdür yardımcısı ve DOESEF Koordinatörü Ümit Karademir, okul müdürleri ve yöneticiler katıldı.
"BEYİN İSRAFI LÜKSÜMÜZ YOK"
DOESEF'in bu yıl merhum duayen eğitimci ve işadamı Necdet Doğanata anısına yapılacağını kaydeden Ali Rıza Doğanata toplantıyı şu sözlerle açtı:
" 48 yılda eğitim kurumlarımızın Türkiye'de saygın ve öncü bir yere gelmesinde başrol oynayan Necdet Doğanata, Üülkemizin en korkunç israfının beyin israfı, gençlerimizin israfı olduğunu söylerdi. Böyle bir lüksümüz olamaz çünkü gençlerimiz ülkemizin geleceği ve yarınlarımızın güvencesidir ifadesini de sürekli dile getirirdi.”
“Yetenekli araştırmacı gençlerimizin önünü açmak, onları motive etmek ve ödüllendirmek başlıca hedefimiz” diyen Ali Rıza Doğanata, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çağımızda ülkeler arasındaki rekabet artık teknoloji ve inovasyon yani yenilikler metodu ile devam ediyor. Eğitim sistemleri kuşkusuz gençlerimizi geleceğe hazırlamak için var. Bu teknolojik rekabet biyoloji, mühendislik, tıp, enerji ve akla gelecek her bilimsel dalda devam ediyor. Artık gençlerimiz globalleşen ve her türlü bilgiye ulaşımın bir tıklama kadar uzaklarında olduğu bir ortamda yetişiyor. Gelecekte bu teknolojileri üretemeyenlerin ancak kullanıcı veya üretenlerin pazarı olacakları bir dünyada rekabet etmek zorunda olacaklar.”
Dünya eğitim sistemleri karşılaştırması yapıldığında Türkiye’de görülen temel sorunun ezberci zihniyet olduğuna dikkat çeken İzmir Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, DOESEF ile amaçlarının bu zihniyeti kırmak olduğunu söyledi. Her kültürün belli bir yaşta edinilebileceğine dikkat çeken Erciyeş, “Üniversite eğitimi alma yaşına gelmiş bir gence proje yapmayı öğretmek için çok geç kalmış oluyorsunuz. Oysa DOESEF gibi etkinlikler gençlere nasıl bilim üretileceğinin yolunu açıyor. Bu sayede proje hazırlama kültürünü lise yıllarında edinen gençler üniversite ve sonrası eğitim ve kariyerlerinde çok daha başarılı oluyorlar” dedi. DOESEF’in ilk yılından itibaren yakaladığı başarı ve gençler arasında yarattığı motivasyonu görmenin kıvancını yaşadıklarını belirten Rektör Erciyeş, gelecek yıllarda da İzmir Üniversitesi olarak yarışmaya destek vermeyi sürdüreceklerini söyledi.
106 PROJE SERGİLENECEK
43 ilden 400’ün üzerinde projenin yarışmaya başvurduğunu, 106’sının ise sergilenmeye değer bulunduğunu konuşmasında ifade eden DOESEF Koordinatörü Ümit Karademir ise “Öğrencilerin kendi merak ettikleri konulardan yola çıkarak, ürettikleri fikirlerini geliştirip projelendirirken; akademik düzeyde bilgi almalarını, laboratuvarları kullanmalarını, ürünlerini hayata geçirmelerini ve böylece "Geleceğin Bilim İnsanları" olarak yetişmelerini sağlamak olan İzmir’in bu ulusal ve çok önemli yarışması uluslararası bir boyuta ulaşmıştır” dedi. Ege, Dokuz Eylül, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve İzmir Üniversitesi akademisyenlerinden oluşan jüri tarafından seçilen projelerin 10-13 Nisan 2013 tarihleri arasında İzmir Özel Fatih Koleji’nde sergileneceğini ve organizasyonun sosyal aktivitelerle de destekleneceğini sözlerine ekleyen Karademir, yarışmanın başarısı ile kendisini uluslararası bir platforma da taşıdığı bilgisini verdi.
Amerika, Brezilya, Hong Kong, Mersika, Ürdün ve Abu Dabi’de yapılan uluslararası yarışmaların da temsilcisinin DOESEF olduğunu hatırlatan Karademir, “Brezilya, Ürdün, Abu Dabi’den proje öğrencileri ve öğretmenleri de DOESEF’e katılmak üzere şehrimize gelecekler. DOESEF’e katılan bazı projeler bu yarışmalarda ülkemizi temsil hakkı kazanacaklar” dedi.