Manisa Haberleri

SAPANCA’DAKİ TESCİLLİ YAPILAR TEKRAR İNCELENİYOR

Haber 06.04.2013 09:39 Cumartesi
Sakarya'nın Sapanca İlçesinde koruma altına alınan evler belediyenin itirazı sonrası yeniden inceleniyor. Sapanca Belediyesi’nin Meydan Projesi kapsamında kamulaştırılan alanın çevresindeki yapılar, Koruma Kurulu tarafından tekrar inceleniyor.
Meydan Projesi’nin etrafındaki yapılar sahipleri tarafından yapılan başvuru sonrası, Kocaeli Koruma Kurulu’nun 07 Kasım 2012 tarih ve 678 sayılı kararı ile “Korunması Gereken Kültür Varlığı” olarak tescillendi. Sapanca Belediyesi söz konusu kurul kararına 22 Aralık 2012 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne itiraz etti. Yapılan itiraz sonrasında Koruma Yüksek Kurulu tescillenen yapıları tekrardan değerlendirilmesi için görevli personel gönderdi. Görevliler ilçedeki tescillenmiş yapıları teker teker inceleyerek bir rapor hazırladı. Hazırlanan rapor Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu tarafından yeniden değerlendirerek nihai kararı verecek.
Sapanca Belediyesi Başkan Yardımcısı Hayati Arıcı konuyla ilgili olarak, “Belediyemizin Alışveriş ve Kültür Merkezi projesine bağlı olarak çarşı içinde yeşil alan olarak gözüken fakat üzerinde yapı bulunan alana meydan projesi hazırladık. Bu proje kapsamında yeşil alan üzerinde bulunan yapıları kamulaştırdık. Fakat kamulaştırılan alan çevresindeki yapı sahipleri binalarının tarihi eser olmamasına rağmen Koruma Kuruluna tarihi eser olarak tescillenmesi için başvurdular. Yapılan inceleme neticesinde 20 adet yapı tescil edildi. Alınan bu kararlar ilçemizin yarını için büyük zarar verecek. Çünkü tescilli yapıların korunması için gerekli kurallar var, ev yapmak isteseniz yapamazsınız, tescilli yapının etrafında bulunan alanlarda da istediğiniz gibi yapı yapamazsınız, tescilli yapıyı ancak ve ancak aynısı olmak kaydı ile onarabilir ya da yapabilirsiniz. Bu durumda tescilli yapı sahipleri ve çevresinde bulunan vatandaşlarımız zarar görecekler. Bizde Sapanca Belediyesi olarak bu durum karşısında, yapıların yeniden incelenmesi ve tescillerinin kaldırılması için başvuruda bulunduk. Görevlendirilen personellerin incelemeleri neticesinde Koruma Yüksek Kurulu’nun vereceği kararı bekleyeceğiz. Tek temennimiz tescillerin kaldırılması, yapı sahiplerinin bu sıkıntısının ortadan kalmasıdır” dedi.