Manisa Haberleri

ÜNLÜ TENİSÇİ ERKAN SOYSAL KENDİ REKORUNU KIRDI

Haber 06.04.2013 10:09 Cumartesi
Tenis topuyla yaptığı çılgın şovlarla hem dünya rekoru sahibi olan hem de Guinness Rekorlar Kitabı'na ismini yazdıran tenis antrenörü Erkan Soysal, ünlü Alman tenisçi Marc Kevin Gollner’in 200 metre yükseklikten 180 kilometre hızla attığı 8 tenis topundan 4’ünü sektirmeden raketi üzerinde tutmayı başararak kendi rekorunu kırdı.
Almanya’da eğlendirerek tenis öğretmeyi hedefleyen Soysal Tenis Okulu’nun kurucusu Erkan Soysal ve Almanya’da Boris Becker’dan sonra en ünlü ikinci tenisçi olan Marc Kevin Goellner, Antalya Cornelia Diamond Golf Resort Spa Otel’de ilginç bir rekor denemesi gerçekleştirdi. 2009 yılında tenis makinesinden 150 kilometre hızla gelen 10 toptan 3'ünü 8 metreden yakalayarak dünya rekoru kıran Erkan Soysal, bu kez Belek’te bulunan otelin çatısından Marc Kevin Goellner’in saatte 180 kilometre hızla attığı 8 tenis topundan 4’ünü, 200 metre aşağıdan raketiyle yakalamayı başardı. Soysal, böylelikle kendi rekorunu kırmış oldu.
Cornelia Diamond Golf Resort Spa’da tatil yapan turistlerin ilgiyle izlediği rekor denemesi, rüzgarlı havaya rağmen yapıldı. Rüzgarlı hava nedeniyle havuzun içinde 200 metreden gelen tenis toplarını yakalamaya çalışan Uysal, başarılı olamadı. Rüzgarın yönünü hesap eden Uysal, havuzun üzerindeki platforma Goellner tarafından atılan 8 toptan 4’ünü rakette sektirmeden tutmayı başardı. Denemesinde başarılı olan Soysal, başarısını izleyenlerle paylaştı.
7 yaşında Almanya'ya gelen 39 yaşındaki Erkan Soysal, tenisi halen İstanbul'da tenis hocalığı yapan babasından öğrendiğini söyledi. Diğer dört kardeşinin de başarılı birer tenis hocası olduğunu söyleyen Soysal, “Şov ve rekor denemeleriyle Almanya’nın en popüler isimleri arasında yer alıyorum. Almanların sporunu dünyaya bir Türk olarak biz tanıtıyor ve sevdiriyoruz. Bugünkü deneme de çok heyecan vericiydi. Rüzgar nedeniyle zor anlar yaşadık. Partnerim Gollner sayesinde iyi bir rekor yaptık. Atılan 8 toptan 4ü’nü tutmayı başardım” dedi.
Türkiye’de tenise önem verildiğini belirten Soysal, “Türkiye’de kadınlar erkelerden daha fazla tenise meraklı. Tabii ki ülkemde tenise destek vermek isterim. Bizim çocuklarımızın kabiliyetleri var. Bunu muhakkak desteklemek gerekiyor. İleride bir tenis okulu açabilirim. Ayrıca ülkemde düzenlenecek olan her türlü organizasyonun içinde yer almak isterim” diye konuştu.
Uysal, Goellner’le ileride çok değişik rekor denemelerinde bulunacaklarının da müjdesini verdi.
Sadece rekor denemesi yapmadıklarını kaydeden Soysal, “Biz tenisi suda oynadık, havada oynadık, rekorlar kitabına girdik. Fethiye Ölüdeniz üzerinde yamaç paraşütü ile tenis oynadık. Toplar kahve fincanlarının üzerine falan düştü ama 2 bin metre yükseklikte çok heyecanlı bir olaydı. Öbür rekor 'Wetten, dass' programında oldu. Aspendos Dağı’ndan arkadaş servis atıyor, ben de 150 metre aşağıda topu birden bire raketin üzerinde tutuyorum. Bu gösterim tüm dünya televizyonlarında olduğu gibi Türkiye'de de ilgiyle izlendi" dedi.
2 kez Davis Cup şampiyonu olan ünlü tenisçi Marc Kevin Goellner, yaklaşık 200 metre yükseklikten tenis topunu Erkan Soysal’a ulaştırarak rekorun kırılmasında önemli rol oynadı. 6 kez ATP Turnuvası'na katılma başarısı gösteren Master of Legends ile Davis Cup sahibi Marc Kevin Goellner da rekor denemesinin başarılı sonuç almasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Gollner, denemenin çok zor ve heyecan verici olduğunu belirterek rüzgara rağmen Erkan Soysal'ın attığı topları tutmasına çok sevindiğini söyledi.
Gollner, en büyük hayalinin Almanya’daki öğrencilerinden birinin dünyada ilk 100 tenisçi içine girmesi olduğunu dile getirdi.
BOĞAZ KÖPRÜSÜ'NDE REKOR DENEMESİ YAPMAK İSTİYOR
Cornelia Diamond Golf Resort Spa Tenis Kulübü’nde bir de gösteri maçı yapan Erkan Soysal ve Marc Kevin Goellner, Cornelia Otellerinin tenis sporuna çok destek verdiğini ve dünya standartlarında toprak zeminli tenis kortları ile profesyonel uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapmasının rekor denemesini burada yapmaya karar vermelerinde önemli etken olduğunu söyledi.
Erkan Soysal ve Marc Kevin Goellner’in bundan sonraki hedefi ve hayali ise engelli vatandaşlara tenis eğitimi vermeye yönelik bir sosyal sorumluluk projesi için Boğaz Köprüsü’nde tenis oynamak; Marc Kevin Goellner’in Avrupa yakasından atacağı tenis topunu Boğaz Köprüsü’nün Asya yakasından yakalayarak hem yeni bir rekora daha imza atmak hem de İstanbul’un güzelliklerini dünya medyasında tanıtmak.
Öte yandan Gollner ve Soysal, rekor denemesi öncesi amfi tiyatronun daire şeklindeki çatısında tenis şov yaptı.
Cornelia Diamond Golf Resort&Spa Otel Genel Müdürü Zafer Aklaya ise uzun zamandır tenis dünyası ile yakından ilgilendiklerini hatırlattı.
Önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptıkları için mutlu olduklarını ifade eden Alkaya, “Türk tenis camiası ile yakın ilişkiler içindeyiz. Ulusal ve uluslararası önemli organizasyonlara ev sahipliği yapıyoruz. Son yıllarda tenis her ne kadar golfun gölgesinde kalır gibi olsa da her zaman popüler olan bir spordur” dedi.
Cornelia Otelleri olarak tenise her zaman büyük önem verdiklerinin altını çizen Alkaya, “10 adet tenis kortumuz var. 7 tanesi toprak,2 tanesi sert zemin, 1 tanesi ise sunu çimden oluşuyor. Bu kortlarımız tenis dünyası tarafından yakından takip ediliyor. O nedenle her türlü organizasyonu gerçekleştirebiliyoruz. Türkiye’de ses getiren kortlara sahibiz. Altyapısı ve imkanlarıyla Cornelia Tesisleri tenisçiler tarafından tercih ediliyor” diye konuştu.
Soysal’ın rekor denemesine de değinen Alkaya, “Çok önemli bir rekor bu. Herkesin başaramayacağı değişik bir şov. Gollner ve Soysal ikilisini daha önce izlemiştim. İkinci denemenin bizim otelimizde yapılması çok önemliydi. Böyle bir deneme başarıya ulaştığı için gururluyuz. Deneme ülke tanıtımına da katkı yapacaktır” ifadelerine yer verdi.
Alkaya, özellikle Orta Avrupa’dan Almanya, Belçika, Danimarka, Hollanda’da tenis alanında tanıtıcı çalışmalar yaptıklarını da sözlerine ekledi.