Manisa Haberleri

BOZYAZI’DA KADINLARA KANSER SEMİNERİ VERİLDİ

Haber 06.04.2013 10:17 Cumartesi
Mersin’in Bozyazı ilçesinde, kadınlara meme kanseri ve smear testine ilişkin seminer verilerek, kanserde erken teşhisin önemi anlatıldı.
“1-7 Nisan Kanser Haftası” etkinlikleri kapsamında Bozyazı Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Kuran Kursu kursiyerlerine “Meme Kanseri ve Kendi Kendine Meme Muayenesi, Serviks Kanseri, Smear Alınması” konusunda seminer verildi. Bozyazı Müftülük Salonu’nda düzenlenen seminerin açış konuşmasını İlçe Sağlık Müdürü ve Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi Dr. Ahmet Hakan Acı yaptı. Semineri, katılımcıları bilinçlendirmek, farkındalık yaratmak ve davranış değişikliği oluşturmak amacıyla düzenlediklerini belirten Dr. Acı, kanserin Türkiye’deki ölüm sebepleri arasında kalp ve damar hastalıklarının ardından 2. sırada yer aldığını söyledi. Kansere bağlı ölümler artarken getirdiği ekonomik yükün de oldukça fazla olduğuna işaret eden Acı, ”Kanser önlenebilir bir hastalıktır. Korunma tedbirlerinin alınması ve erken teşhis çok önemlidir. Kanserle mücadelede başarıyı uzun bir zamanda görebiliriz. Özellikle tütün, obezite ve beslenme gibi faktörler üzerinde önleyici tedbirler alınması gerekir” dedi.
Bu konuda ilçedeki çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Acı, kadınlara her ay eğitimler planlanarak 40 yaş ve üstü her kadının 2 yılda bir mamografi çektirmesi, 30 yaşından itibaren her kadının 5 yılda bir smear aldırması gerektiğini ve kanser türlerini anlattıklarını ifade etti.
Bozyazı Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Hemşiresi Adile Bostan da kadınlara kanser türleri, sebepleri, belirtileri, erken tanı ve korunma yöntemleri konusunda ayrıntılı bilgi verdi. Bostan, genel olarak kanser sebeplerinin kötü beslenme alışkanlığı, yetersiz ve dengesiz beslenme, aşırı güneş ışığı, sigara ve alkol kullanımı, aşırı radyasyona maruz kalma, genetik, yaş, stres olduğunu dile getirdi. Belirtilerinin ise iyileşmeyen yaralar, uzun süren öksürük ve ses kısıklığı, ben ve siğillerde görülen büyüme, renk değişikliği, vücudun herhangi bir yerinde veya memede görülen sertlikler-şişlikler, anormal kanamalar şeklinde görülebileceğini aktaran Bostan, erken teşhisin önemi üzerinde durdu. Meme kanserinin Türkiye’de kadınlar arasında en sık görülen kanser türü olduğunun altını çizen Bostan, “Her 8-10 kadından birinde görülmektedir. Yaş ilerledikçe risk artmaktadır. Genetik faktörler, geç doğum yapmak veya hiç doğum yapmamış olmak, emzirmemek, fiziksel hareketsizlik, aşırı sıcaklarda korunmasız güneş altında kalmak gibi sebepler meme kanseri riskini artırmaktadır” diye konuştu.
“Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede kadınlarımızın bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir” diyen Bostan, meme kanserinin belirtilerini de şöyle sıraladı: “Kitle, renk değişikliği, portakal kabuğu görünümü, ağrı, meme başında çöküntü, meme başından iltihaplı sıvı gelmesi, iki meme arasında şekil ve büyüklük bakımından bariz fark olması.”
Her kadının meme kanserinin belirtilerini ve kendi kendine meme muayenesini bilmesi, her ay düzenli olarak yapması gerektiğini vurgulayan Bostan, bulunan en küçük bir kitle de dahi mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini söyledi. Rahim ağzı kanserinin (Serviks) ise az gelişmiş ülkelerde daha fazla görüldüğünü ve kadınlarda en çok görülen ikinci kanser türü olduğunu dile getiren Bostan, önlenebilen bu kanser türünde erken teşhisin çok önemli olduğunu ifade etti. Bostan, “HPV (Human Papilloma Virus) virüsünün sebep olduğu bir kanser türüdür ve HPV virüsü bulaşıcıdır. Sebepleri arasında çok eşli yaşam, korunmasız (prezervatif) cinsel ilişki, erken yaşta cinsel ilişki, çok doğum yapmak, sigara ve alkol kullanımı sayılabilir. Kişide pis kokulu akıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama şikayetleri varsa Serviks kanseri belirtileri olabileceğinden mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Smear alımı ağrısız, acısız bir işlemdir. Sizleri kendinize her ay 10 dakika zaman ayırmaya, kendi kendine meme muayenesi yapmaya, smear aldırmaya, mamografi çektirmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.