Manisa Haberleri

(ÖZEL HABER) OJELİ PARMAKLAR KASAPLIK YAPIYOR

Haber 06.04.2013 10:15 Cumartesi
Erkeklere özgü bilinen birçok mesleğe yönelen kadınlar, şimdi de kasaplığa el attı. Üsküdar’da bir kasapta çalışan Kübra Yılmaz, her türlü kasaplık işini rahatlıkla yaptığını belirterek, “Kurban kesmek de istiyorum ancak, ustalarım beni yanlarında götürmüyor” dedi.
İş hayatında farklı alanlarda kendilerine yer edinen kadınlar, 'erkek mesleği' olarak bilinen ağır mesleklere de yöneldi. Üsküdar’da bir et ürünleri mağazasında kasaplık yapan Kübra Yılmaz ve Yasemin Çekirdaş da bu kadınlar arasında yer alırken, 'erkek işi' olarak bilinen kasaplıktan geçimlerini temin etmeye çalışıyor. Yaklaşık 7 yıldır kasaplık yaptığını ifade eden Yılmaz, halen çalıştığı yerin üçüncü iş yeri olduğunu anlattı.
“İLK BAŞLARDA ELİMİ KESTİĞİM BİLE OLDU AMA ALIŞTIM”
Okul hayatına devam etmek istemediği için bıraktığını ve iş ararken bir kasapta tezgahtarlığa başladığını anlatan Kübra Yılmaz, “Ustalar ilk başlarda fazla istemediler beni, yadırgadılar. Ama ben zamanla ellerine baka baka işi kaptım. Zor gibi görünüyor ama güzel ve herkesin yapabileceği bir meslek. Ama zorlukları da var. Ağır kaldırıyorsunuz, kasa taşıyorsun. İlk başlarda elimi kestiğim bile oldu. Ancak zamanla alıştım” dedi.
Müşterilerin de ilk başta kendisini yadırgadığını söyleyen Yılmaz, “Önce tedirgin oluyorlar, ‘yapamazsın, başka biri yapsın’ falan diyorlar. Ama ben müşterilerimi yapabileceğime ikna ediyorum. Zaten artık alıştılar. Artık gelip hep benden almak istiyorlar ürünlerini ve memnun kalıyorlar” şeklinde konuştu.
"İŞ BAŞVURUSU YAPTIĞINIZDA ŞAŞIRANLAR OLUYOR"
İşverenlerin genelde kendisine destek olduğunu kaydeden Yılmaz, hiç işten çıkarılmadığını da belirterek, “İş başvurusu yaptığınızda önce şaşıranlar oluyor. Ama bakıyorlar, deniyorlar. Önünüze bir iş koyup nasıl yaptığınıza bakıyorlar ya da bir hafta deneme süresi veriyorlar” diye konuştu.
Her türlü et, tavuk gibi ürünler üzerinde çalıştığını da vurgulayan Kübra Yılmaz, “Kurbanlık kesme deneyimim olmadı. Aslında onu da yapmak istiyorum ama ustalarım beni yanlarında götürmüyorlar” dedi.
8 yıldır bu mesleği yaptığını dile getiren bir başka kadın kasap Yasemin Çekirdaş ise, kasap olan eşiyle iddialaşmaları üzerine bu işi yapmaya başlamış. Önceleri kendi dükkanlarında eşiyle birlikte çalışan Çekirdaş, 1,5 yıldır da, şu anda çalıştığı mağazada kasaplık yapıyor. Meslek hayatı boyunca tepki gördüğü zamanlar olduğunu ifade eden Çekirdaş, “Kıyma çekerken müşteriler ‘sen bayansın, kıyma çekemezsin’ gibi şeyler söylüyorlardı. Sonra çekince de şaşırıyorlar. Zamanla da alışıyorlar. İlk başlarda aldığınız tepki daha sonra alışınca ilgiye dönüyor” şeklinde konuştu.
“ÇITKIRILDIM BAYANLARIN ZORLANACAĞI BİR İŞ”
Canlı hayvan hariç her türlü eti işleyebileceğini söyleyen Çekirdaş, canlı hayvanı da kıyamadığı için kesmediğini dile getiriyor. Kasaplığın kadınların da yapabileceği bir iş olduğunu belirten Çekirdaş, “Çıtkırıldım bayanların zorlanacağı bir iş. Ama erkek gibi bayanların yapabileceği bir iş. Denesinler, yapılmayacak bir iş değil” diye konuştu.
Uzun süredir iki kadın kasapla birlikte çalışan Burhan Belli de, daha önce bayanlarla hiç çalışmadığını ifade ederek, “Biz onlardan memnunuz. Vatandaşların tepkileri de olumlu. Özellikle bayanlar çok ilgi duyuyorlar. Onlar bizim kardeşlerimiz” dedi.