Manisa Haberleri

AVUKATLAR YEMEKTE BULUŞTU

Haber 06.04.2013 10:15 Cumartesi
Hakkari'de “5 Nisan Avukatlar Günü” nedeniyle verilen akşam yemeğinde avukatlar, savcı ve hakimler halay çekerek doyasıya eğlendi.
Hakkari Barosu tarafından bir otelde verilen akşam yemeğine; Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Kaya, Ağır Ceza Reisi Hüseyin Uğurlu, hakim, savcı, avukat ve adliye çalışanları katıldı.
Yemekte konuşan Hakkari Baro Başkanı Kutbettin Bayazit, ne yazık ki 2013 yılının 5 Nisan'ında yargının ve yargının korucu unsuru olan savunmanın geçmişe göre artarak çoğalan sorunları ile baş başa olduklarını söyledi. Bayazit, "Güçlü savunma, güçlü yargı demektir. Savunma bağımız yargı demektir. Ülkemizde meslektaşlarımıza yönelik gerçekleşen ve kabul etmediğimiz gözaltı ve tutuklamaların hızla devam etmektedir ve çok sayıda avukat hala cezaevlerindedir. Bu kapsamda savunma hakkının ve hukuk güvenliğinin ihlal edildiği bir ortamdan geçtiğimizi ve bunun üzüntüsünü yaşadığımızı ifade etmek istiyorum. Ülkemizde ortak yaşamı esas olan çok önemli gelişmelerin yaşadığı bir dönemden geçmekteyiz. 21 Mart 2013 Nevruz'unda Diyarbakır’da silahlı mücadeleyi sonuçlandıran sivil, demokratik deklarasyonun örneği paradigma, Türkiye ve bölge halkları için çok değerli bir süreci beraberinde getirmiştir” dedi. Öncelikle Türkiye’nin en temel meselesi olan Kürt meselesinin çözümü için başlatılan bu diyaloğun tarihi bir fırsat olduğunu ifade eden Bayazit, “Kalıcı çözümün sağlanması, sürdürülmesi ve desteklenmesi gerektiğini kanaatindeyiz. Çözüm sürecinin başarıya ulaşabilmesi ve muhtemel provokasyonlardan korunabilmesi için barış sürecini yürüten ve katkı sunanların kullanacakları dil ve üsluba ilişkin hassas davranmaları gerekmektedir” şeklinde konuştu.
Hakkari Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Kaya ise, Türkiye’de ve dünyadaki tüm avukatların Avukatlar Günü'nü kutladığını söyledi. Kaya, Hakkari Baro Başkanı Kutbettin Bayazit’a bir plaket verdi.
Yapılan konuşmaların ardında yemek ikramından sonra avukat ve adliye çalışanları, Grup Navin ekibi sanatçılarından Fikret Kaval ve Fuat Ege’nin seslendirdiği birbirinden güzel Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekti.