Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

TÜRK POLİS TEŞKİLATININ 168. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ

Haber 06.04.2013 10:41 Cumartesi
İl Emniyet Müdürü Mehmet Akpınar, Türk Polis Teşkilatının 168. kuruluş yıldönümü Kilis halkı ile birlikte kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Emniyet Müdürü Mehmet Akpınar, milli birlik ve bütünlüğün korunmasında, halkın huzur ve güvenliğinin sağlanmasında önemli görevler üstlenmiş, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin, köklü ve temel kurumlarından biri olan Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 168 inci yıldönümünü kutladıklarını belirtti.
Akpınar, 167 yıllık bir maziyi geride bırakan teşkilatın, sadece Türkiye sınırları içerisinde değil, Dünyadaki saygın yerini almış olmanın haklı gururunu taşıdığını belirterek, “Toplumsal yapının hızla değişmesi, bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir. Suçların daha karmaşık hale gelmesi, insan hakları üzerinde yapılan tartışmaların artması ve toplumun beklenti düzeyinin yükselmesi Polisin rolünü genişletmiştir. Türk Polisi, çağın gerektirdiği araç-gereç ve yöntemleri kullanmayı kendine amaç edinmekte, dünyada ortaya çıkan yeni teknolojilere süratle uyum sağlayarak hizmet standardını yükseltme noktasında kendisini sürekli yenilemektedir. Emniyet Teşkilatı üstlenmiş olduğu görevleri yerine getirirken, demokratik, laik ve sosyal hukuk devletinin bir kurumu olduğunu asla unutmamaktadır. Adalete dayanmayan güç zorbalık, zalimlik, kuvvete dayanmayan adalet ise acizliktir. Hukuk devletinde Polis korkulan değil, güvenilen bir güçtür” dedi.
Polis bir yandan suç ve suçlularla etkin bir şekilde mücadele ederken, diğer yandan kurumların yanı sıra sivil toplum örgütleri ile de çeşitli projelerde işbirliği yaparak, suçun önlenmesi yönelik faaliyetlerine kesintisiz olarak devam ettiğini vurgulayan Akpınar, “Bu kapsamda Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüzün, ilk ve ortaöğretim okullarının çeşitli sınıftaki öğrencilerine yönelik eğitici ve sosyal faaliyetlerinin yanında, Terörle Mücadele ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerimizin üniversitemizde ve liselerde okuyan öğrencilere yönelik düzenlemiş olduğu eğitim ve kültürel faaliyetlerle gençlerimizin terör örgütleri ve başta uyuşturucu olmak üzere tüm kötü alışkanlıklara karşı bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Diğer yandan, kardeş Suriye Halkının yaşamakta olduğu sıkıntılı süreçte, gerek sosyal ihtiyaçlarının karşılanması ve gerekse güvenliklerini sağlanması noktasında teşkilatımızın göstermiş olduğu gayretin Kilis halkı tarafından da takdirle karşılanmasının onur ve mutluluğunu yaşamaktayız.Temel hak ve özgürlüklerin kullanılabilmesi, ülkemizin bağımsızlığı, bölünmez bütünlüğü, Cumhuriyetimizin temel değerlerinin korunması ve yaşatılması için canını vermekten çekinmeyen Türk Polisi, aziz milletimizin olduğu kadar insanlığın ve uluslararası barışın da hizmetinde olduğunu bir kez daha göstermektedir. Bu anlayış içinde, daha nice kuruluş yıllarını gururla, şanla, şerefle kutlayacak, her geçen yıl daha da güçlenecek ve milletiyle bütünleşecek olan teşkilatımızda, uyumlu ve özverili bir şekilde çalıştığımız mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, kendilerine ve ailelerine sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum. Görevi uğruna canlarını hiç çekinmeden veren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum” diye konuştu.