Manisa Haberleri

KÜTAHYA GELİŞİM DERNEĞİNDEN ’PEYGAMBER EFENDİMİZİN AHLAKI’ KONULU PROGRAM

Haber 06.04.2013 11:02 Cumartesi
Kütahya Gelişim Derneği “Kutlu Doğum Haftası” etkinlikleri kapsamında “Peygamber Efendimizin Ahlakı” konulu bir program düzenledi. Programda konuşan İlahiyatçı Mustafa İnan, “Eğer iyi bir insan ve iyi bir kişilik olmak istiyorsak Peygamberimizi örnek almalıyız” dedi.
Kütahya Öğretmenevi konferans salonunda düzenlenen program, Dernek Başkan Vekili Hacı Şahin’in ve Dernek Başkanı Kamil Uludoğan’ın açılış konuşmalarının ardından Kütahya Laleli Camii İmam-Hatibi Talha Kalkan Kur’an-ı Kerim okudu.
Yapılan konuşmalar ve okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından İlahiyatçı Mustafa İnan katılımcılara “Peygamber Efendimiz (S.A.V.)in Ahlakı” konulu konuşmasını yaptı. Peygamber Efendimizin güzel ahlakından örnekler veren İlahiyatçı Mustafa İnan, “Peygamberimize baktığımızda insanı, en güzel insanı, en güzel kişiliği ve şahsiyeti görüyoruz. O’nun hayatından kendimize dersler almalıyız. Günümüzde bilgi her şekilde öğrenilebilmektedir. Ancak öğrenilen bilgi eğer hayatlara uygulanmıyorsa, yaşanmışlığı olmuyorsa maalesef bir kıymeti kalmıyor. Onun içindir ki Peygamberimizi öğrenirken uygulama noktasını da unutmamalıyız. Kutlu Doğum haftalarında çeşitli etkinlikler düzenleniyor, peygamber sevgisi topluma yansıtılmaya çalışılıyor. Bu belli bir süreci kapsamamalı. Peygamberimizi öğrenmek, O’nu yaşamımıza yansıtmakla olur. O’nu öğrenirken nebevileşmeliyiz” diye konuştu.
Toplumdaki teknolojik gelişme ve ilerlemelerden ve bu ilerlemelerin insanı hapseden değil insanın da gelişimine katkı sağlayan yönde olması gerektiğine dikkat çeken İlahiyatçı İnan, “Günümüzde teknoloji oldukça gelişmiş durumda. Gelişen teknoloji paralelinde bizler de kendimizi geliştirmeliyiz. Teknolojinin tutsağı olmamalıyız. Yani kullandığımız en gelişmiş telefonumuz bize sahip olmamalı. Biz ona sahip olursak ondan en iyi şekilde istifade etmeyi başarabiliriz. Aksi taktirde teknoloji bizi esir eder ve gelişen teknolojiye rağmen biz gerileriz” şeklinde konuştu.
Peygamber Efendimizin aile hayatından ve sosyal yaşamından da örnekler sunan İlahiyatçı Mustafa İnan, peygamberimizin yaşantısına yaşantımızı uydurabilmemiz için O’nun sünnetlerine yerine getirmek gerektiğini ve O’na ait sözleri (hadisleri) öğrenerek yaşamımızı bu yönde devam ettirmemiz gerektiğini ifade etti.
İlahiyatçı Mustafa İnan’ın hitabının ardından bir süre önce Tavşanlı Ticaret Odası heyeti ile birlikte Gazze ziyaretinde bulunan Kütahya Gelişim Derneği Başkanı Kamil Uludoğan, Gazze izlenimlerini katılımcılarla paylaştı. Duygusal anların da yaşandığı program, katılımcılara yapılan ikramlarla ve kitap hediyesi ile son buldu.
Program sonrasında Kütahya Laleli Camii İmam-Hatibi Talha Kalkan’a, Dernek Başkanı Kamil Uludoğan, İlahiyatçı Mustafa İnan’a Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu İl Koordinatörü İhsan Kaymak birer çini tabak hediye etti.