Manisa Haberleri

RESSAM ÇİFT SANKO SANAT GALERİSİ’NDE SERGİ AÇTI

Haber 06.04.2013 11:05 Cumartesi
Ressam Hasan Pekmezci ve Şükran Pekmezci, Gaziantep Sanko Sanat Galerisi’nde sergi açtı.
Sanatçı Pekmezci çiftçinin 25 eserinin yer aldığı serginin açılışı, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemeleri Cumhuriyet Başsavcısı Esat Semerci, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı ve Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Adil Konukoğlu, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Sevim Karakaş, Sanko Park AVM Müdürü Ali Günaçar ve sanatseverlerin katılımıyla yapıldı. Sanatçı Pekmezci çiftini ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Adil Konukoğlu, “Gaziantep’in eğer kültüründe bir tane çakıl taşı bile olabilirsek bu bizi mutlu eder. Çünkü Gaziantep 6 bin yıllık kültüre sahip bir şehirdir” diye konuştu.
Zeugma Müzesi’nden her zaman gururla bahsettiklerini, müzenin oluşturulmasında Sanko Holding’in izleri bulunduğunu anlatan Konukoğlu, “Zeugma’daki acil kurtarma kazıları sırasında 3 ay boyunca haftada 2 gün bizzat çalışmaların başında durdum” diyerek eşsiz mozaiklerin tarihin derinliklerinden çıkarılmasına tanık olduğunu dile getirdi. Şehrin sanatsal gelişimine desteklerini sürdüreceklerini vurgulayan Konukoğlu, en büyük arzularının değerli sanatçıların Gaziantep’te kendilerini tanıtabilmeleri ve şehirde yaşayan bütün insanların sanat keyfini tadabilmeleri olduğunu bildirdi. Sanko Sanat Galerisi’nde sergi açan her sanatçının bir eserini satın aldıklarını belirten Konukoğlu, resimlerin her birini “hazine” olarak tanımladı. Konukoğlu, “Bugüne kadar maalesef dünyanın her tarafından yaşayan sanatçıların değeri bilinmemiş. Üzerinden yıllar, asırlar geçtikten sonra değeri anlaşılmış. İnşallah biz Gaziantep olarak yaşayan sanatçılarımızın değerlerini ortaya koyma mücadelemize bir tuğla koymaya çalışıyoruz. Bu fırsatı bize verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
“GAZİANTEP’E ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ ÇOK YAKIŞIR”
Yaptıkları çalışmaları Gaziantepli sanatseverlerle paylaşmaktan büyük gurur duyduğunu ifade eden Şükran Pekmezci de, Sanko Ailesi’ne kendilerine verdiği fırsat için teşekkür etti. Anadolu’nun her yöresinde geleneksel adetlerinin zengin ve güzel olduğuna işaret eden Pekmezci, “Resimlerimizde gördüğünüz gibi eşim de, ben de insanı, doğayı çok seviyoruz. Anadolu’nun güzelliklerini sürdürmek istiyoruz” dedi.
Hasan Pekmezci ise, iş çevrelerinin ve ticaretle uğraşanların toplumsal gelişimde büyük rolü olduğunu belirterek, Amerika’da tüm müzelerde finansmanın ticaretle uğraşan kesim tarafından karşılandığını söyledi. Zeugma Müzesi’ni gezerken büyük gurur duyduklarını ifade eden Pekmezci, Gaziantep gibi aydın bir kente bir “Çağdaş Sanatlar Müzesi”nin çok yakışacağını söyledi.
Sanatçıların eli öpülecek insanlar olduğunu belirten Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Sanko Ailesi’nin sanata ve sanatçıya verdiği desteklerden dolayı takdirini dile getirdi. Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın da, ekonomide bir marka şehir haline gelen Gaziantep’in sanatta da marka haline geleceğine inandığını vurguladı.
GSO Başkanı Adil Konukoğlu, konuşmaların ardından sanatçı Şükran Pekmezci’ye, Başsavcısı Esat Semerci de sanatçı Hasan Pekmez’e teşekkür plaketi sundu. Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan ve Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın da ressam çifte Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ''Belkıs Zeugma ve Mozaikleri'' isimli bilimsel yayını takdim ettiler.
Pekmezci çiftinin sergisi, 19 Nisan’a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.