Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

ANNE BABALARA DUYGU VE DAVRANIŞ EĞİTİMİ VERİLDİ

Haber 06.04.2013 11:20 Cumartesi
Davranış Bilimleri Uzmanı Kunter Kurt, insanların duygu ve davranışlarının patronu olabilmelerinin, stres ve öfkenin kontrolü ile daha sabırlı ve sevecen davranışlar geliştirmelerini sağlayacağını belirtti.
Yenişehir Belediyesi Anaokulu Okul Aile Birliği tarafından anne babalara yönelik konferans düzenlendi. Yenişehir Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Davranış Bilimleri Uzmanı Kunter Kurt’un “Duygu ve davranışlarımızın patronu olmak” başlığıyla verdiği konferansa veliler yoğun ilgi gösterdi. Konferans öncesi konuşan Okul Aile Birliği Başkanı ve Edebiyat Öğretmeni Deniz Gönüllü, amaçlarının velileri hayata döndürmek, güçlendirmek, özgüven sahibi anne ve babalar olmalarını sağlayarak daha sağlıklı bir nesil yetiştirilmesine aracılık etmek olduğunu söyledi.
Davranış Bilimleri Uzmanı Kurt ise öğrenci velilerinin, annelerin, babaların çocuklarına, eşlerine ve arkadaşlarına çok daha tahammüllü, çok daha sabırlı ve çok daha sevecen davranışlar geliştirmesini sağlayabilecek teknikleri paylaşmayı amaçladıklarını belirtti. Kurt, “Onlarca, yüzlerce vatandaşa tahammül eden bizler acaba çocuklarımıza, sevdiklerimize, akrabalarımıza, diğer insanlara göstermiş olduğumuz tahammülün yüzde 10’unu gösterebiliyor muyuz? Amacımız burada duygu ve davranışlarımızın patronu olabilmek ve bunu hayatımızda tamamıyla kullanıp kendimizi çok daha rahat, çok daha kontrollü, çok daha iyi hissedip yaşantımıza devam etmeyi sağlayabilmektir” dedi.
Stres ve öfkenin kontrolünü sağlayacak duygu ve davranışların patronu olabilmek için günlük yaşamda uygulanabilecek pratik metotları anlatan Kurt, velilere önerilerde bulundu. Kurt, “Her gün kullanmadığınız elinizle yazı yazın, şekil çizin. Şekeri hayatınızdan çıkarın. Gün içerisinde ne yaşadıysanız bunu her akşam tersten geriye doğru hatırlayın. Her gün 50 adım geri geri yürüyün. Suyu günde en az 2 litre tüketin. Kağıt üfleme yöntemini sabah, öğle ve akşam 10 kez uygulayın. Başınız dik, vücudunuz dik, çeneniz yere paralel olsun. İnsan beyni ayaktayken yüzde 10 daha fazla çalışır. Kapalı alandaysanız volta atmayı deneyebilirsiniz” diye konuştu.
Kalitenin ailede başladığına dikkat çeken Kurt, anne ve babanın öneminin de burada ortaya çıktığını kaydetti. Babaların ahlak merkezi, annelerin ise sevgi merkezi olduğunu vurgulayan Kurt, “Babanın etkisi ve yaptırımı anneye göre 7 kat fazladır. Sakin ve olgun insanlar ağır ve dengeli, sinirli insanlar sık ve yüzeysel, huzursuz ve endişeliler kesik kesik, hırslı insanlar dengesiz ve düzensiz nefes alırlar. Erkeğe sinirlendiğinizde sağ, bayana sinirlendiyseniz sol orta parmağınızı tutun. İnsanlar kendilerini önemsetmek istediklerinde, ne yapacaklarını bilemediklerinde ve korktuklarında bağırırlar. Alzheimer olmamak için, unuttuğunuz bir şeyi hemen hatırlamak amacıyla gözlerinizle soldan sağa hayali bir çizgi çizin. Gözünüzü götürebileceğiniz en sağ noktaya götürün. Gözünüzü götürebileceğiniz en sol noktaya götürdüğünüzde hatırlamak istediğiniz şeyi hatırladığınızı göreceksiniz” ifadelerini kullandı.
Kurt, konferansın ardından okurları için “Duygu Ve Davranışlarımızın Patronu Olmak” adlı kitabını da imzaladı.