Manisa Haberleri

GÜL, TWITTER’DAN LETONYA VE LİTVANYA ZİYARETİNİ PAYLAŞTI

Haber 06.04.2013 11:18 Cumartesi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Letonya ve Litvanya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaretleri sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından yayınladığı fotoğraflarla paylaştı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Letonya ve Litvanya ziyaretlerini twitter hesabı üzerinden paylaştı. Gül, Baltık ülkelerinden Letonya ve Litvanya’ya gerçekleştirdiği 3 günlük resmi ziyaretten önceki akşam döndüklerini belirterek, her iki ülkede de karlı ve soğuk havada büyük bir misafirperverlikle karşılandıklarını söyledi. Gül, seyahati sırasında her partiden milletvekilinin bulunduğunu ifade etti. Milletvekilleri ile birlikte Letonya Meclisi’ni ziyaret ettiklerini belirten Gül, ziyareti boyunca Riga’da havanın kapalı ve kar yağışlı olduğunu ifade etti. Yoğun gündemi içerisinde fırsat bularak Riga sokaklarında kısa bir tur attıklarını kaydeden Gül, çelenk koyma töreni sırasında Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında Letonya üniversitelerinde eğitim gören Türk öğrencileri Letonya Cumhurbaşkanı ile birlikte selamladıklarını vurguladı. Baltık ülkeleriyle 1924'te dostluk anlaşmasının imzalandığını belirten Gül, sonra bu ülkelerin önce Sovyetler, ardından Naziler tarafından işgal edildiği hatırlattı. Sovyetler’in tekrar işgal ederek ilhak ettiğini belirten Gül, Doğu Bloğu çökene kadar bunun böyle kaldığını ifade etti.
Tarih müzelerinin duvarlarında asılı olan tablonun resmini de hesabından paylaşan Gül, “İşgal ve ilhakı hiç tanımayan ülkelerden birisi de Türkiye olmuştur. Bundan hep gurur duyduk” dedi.
Letonya’nın ardından resmi ziyaretlerinin ikinci durağı Litvanya’nın başkenti Vilnius’a geçtiklerini kaydeden Gül, “Burada da soğuk havaya rağmen sıcak bir karşılama vardı” ifadelerini kullandı.
Karla kaplı Vilnius sokaklarında dolaşırken orada da Türk üniversite öğrencileri ile karşılaştıklarını vurgulayan Gül, öğrencilerin hayatlarından memnun olduklarını gördüklerini ve Litvanya’da yaşayan Müslümanlar’ın çok amaçlı kullandıkları İslam Kültür Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi. Gül, “Kültür merkezinde bu güzel çocuklar bize şarkı söylediler” dedi. Meçhul asker anıtlarına askeri merasimle çelenk koyduklarını da söyleyen Gül, “Her iki ülkeye de kalabalık bir iş adamı heyetiyle gittik. İş adamlarımız çok önemli iş görüşmeleri yaptılar. Cumhurbaşkanları olarak bizlerin huzurunda önemli anlaşmalara imza attılar” ifadelerini kullandı.