Manisa Haberleri

ÇANKAYA’DA SANATIN YENİ ADRESİ MALTEPE OLACAK

Haber 06.04.2013 11:28 Cumartesi
Çankaya Belediyesi’nin Maltepe Yerleşkesi’nde hizmet veren sanat atölyeleri Çankayalıyı sanata doyuruyor.
Sanata ve sanata gönül verenlere destek olan Çankaya Belediyesi, Maltepe’deki resimden heykele, deneysel atölyeden bağlama üretim merkezine kadar pek çok birimi bünyesinde barındıran yerleşkenin kapılarını Çankayalılara ücretsiz açıyor. Çankaya Belediye Meclis üyeleriyle birlikte sanat atölyelerini ziyaret eden Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, “Buranın havası bir başka” dedi. Bağlama atölyesinde üretilen bağlamaları tek tek inceleyen Tanık, atölye sorumlusu Ali Ekber Toprak’ın çaldığı bağlamaya eşlik ederek türküler söyledi. Heykel atölyesinde kendisini çamurlu ellerle karşılayan sanat sevdalılarına, “Bu işlerden sakın vazgeçmeyin” diyen Tanık, yapılan çalışmaları izledi.
Hafta içi her gün sabah 09.00-18.00 arasında hizmet veren atölyelerde özellikle Çankaya Etüt Merkezleri’nden seçilen dezavantajlı çocuklara eğitim veriliyor. Deneysel Sanat Atölyesi olarak faaliyet gösteren ve Çınar Azizoğlu’nun koordinasyonunda olan merkez, katılımcıların estetik kavramlar üzerine algılarını geliştirmek ve analitik düşünce metodunu aşılamayı amaçlıyor. Yerleşkede ayrıca down sendromlu bireylerin sanatsal eğitim gördüğü Çengel Atölye, Bin Çocuk Korosu çalışma alanı, Birleşik Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği’nin çalışma alanları da bulunuyor.
Maltepe bölgesinin yeni bir sanat üssüne dönüşeceğini dile getiren Başkan Tanık, “Çankaya Belediyesi olarak sanata ve sanatçıya her zaman değer verdik, vermeye de devam edeceğiz. Attığımız her adımda bu hissedilmeli. En son İller Bankası’yla yaptığımız takas işleminde de yurttaşımıza bunu bir kez daha gösterdik. Almış olduğumuz Malltepe AVM’nin tamamını kültür ve sanat merkezi olarak hizmete sokacağız. Malltepe AVM’nin karşısında zaten Maltepe Sanat Atölyeleri yerleşkemiz bulunuyor. Böylece Maltepe Çankaya’da sanatın yeni üssü olacak” dedi.