Manisa Haberleri

MECLİS, ZİRAİ MÜCADELEYİ İNCELEMEK İÇİN AVRUPA’DA İNCELEME YAPACAK

Haber 06.04.2013 11:45 Cumartesi
Düzce İl Genel Meclisi zirai ilaçlama faaliyetlerini incelemek üzere Avrupa ülkelerine gidecek.
Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Muharrem Şen, ülkemizde yürütülen zirai ilaçlama faaliyetleri ve Avrupa’daki uygulamalar ile ilgili meclise geniş kapsamlı bir rapor sundu. Raporda tarımsal gelişmelere ilişkin şu bilgiler yer aldı:
“Tarım sektörünün temel gıda ihtiyacımızı karşılayan tüm dünya için öneminin tartışılmaz olduğu bir gerçektir. Türkiye coğrafi konumu ve iklim avantajlarıyla birçok tarımsal üründe kendi kendine yeterli ülkelerden biridir. Ülkemizin tarımsal potansiyelini koruyarak gelişmesi ve dünya ile rekabet edebilmesi ancak verimlilik bazlı sürdürülebilir tarım tekniklerinin yanında çevre ve insan sağlığını esas alan bilinçli zirai mücadele işlemlerinin yapılmasıyla mümkündür. Eğer bitkisel üretimi olumsuz etkileyen etmenlerle zamanında mücadele yapılmazsa yüzde 40 düzeyinde ürün kaybı yaşanmaktadır. Kalite ise düşmektedir. Ülkemizde yapılan zirai mücadelede Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen esaslara uymak zorunludur. Burada en önemli nokta kimyasal mücadele yönteminin en son çare olarak kullanılmasıdır. Tarım ilaçlarının kullanılması büyük dikkat bilgi ve sorumluluk istemektedir. Ülkemizde zirai mücadele işlemleri Almanya’dan örnek alınmıştır. Ülkemizde 500’e yakın aktif maddenin 181 adedi çevre ve insan sağlığına olan olumsuz etkileri ve Avrupa Birliğinde yasaklı olması nedeniyle yasaklanmıştır. Ülkemizde ilaç kullanımı yıllara göre değişmekle birlikte hektara 0.5 kilogram iken Hollanda’da bu rakam 13,5 kilograma kadar ulaşmıştır. Bu rakamlar incelendiğinde ülkemize göre yaklaşık 30 kat daha fazla ilaç kullanan bu ülkede zirai ilaçtan kaynaklanan olumsuzlara rastlanılmamaktadır. Bunun sebebi olarak ta Avrupa Birliğinde zirai ilaçları uygulayanların eğitimli kişiler olması, çevre ve insan sağlığına dikkat etmeleri ve cezai müeyyidelerin ağır olması uygulayıcıları daha bilinçli uygulama yapmaya zorlamıştır.”
Şen, Avrupa’daki zirai ilaçlama faaliyetlerinin bire bir incelenmesi için Avrupa ülkelerine ziyarette bulunmanın uygun olacağını kaydederek, “Ülkemizde yapılan zirai mücadele çalışmaları ile Avrupa Birliği ülkelerindeki yapılan çalışmaları bölgemizdeki yetiştirilen ürün grupları da dikkate alınarak Avrupa’daki ülkelerde tarımsal ve zirai ilaçlamaların nasıl yapıldığı konusunda bilgi alınması, oradaki tekniklerin bizim ülkemizde de uygulanabilmesi için yerinde inceleme yapmak amacıyla Avrupa Birliği Komisyonu olarak araştırma ve teknik çalışma yapılması için bu ülkelerden bazılarına gidilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir” diye konuştu.