Manisa Haberleri

ORMAN ZARARLILARIYLA MÜCADELE SEMİNERLERİ TAMAMLANDI

Haber 06.04.2013 12:08 Cumartesi
Mersin Orman Bölge Müdürlüğü’nün eğitim çalışmaları kapsamında verdiği orman zararlılarıyla mücadele seminerleri sona erdi. Seminerlere 8 orman işletme müdürlüğünde görevli 283 personel katıldı.
Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Orman Zararlılarıyla Mücadele (OZM) Şube Müdürlüğü’nün 2013 yılı eğitim çalışmaları çerçevesinde düzenlenen seminerlere Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, Bölge Müdür Yardımcısı Refik Ulusoy, Orman Zararlıları ile Mücadele Şube Müdürü Yusuf Bayır, orman işletme müdürleri, avukatlar, orman muhafaza memurları ve mutemetler katıldı. Eğitim çalışmalarını, Bölge Müdür Yardımcısı Refik Ulusoy başkanlığında, OZM Şube Müdürü Yusuf Bayır, Koruma Başmühendisi Ömer Türkleş ve OZM Teknikeri Haydar Büyükgürses birlikte gerçekleştirdi.
Seminerlerde, orman işletme müdürlüklerinde ve şefliklerde tutulması gerekli olan defterler, 6831 sayılı Orman Kanunu kapsamında suçlar ve kabahatler, suç tutanakları tanzim edilirken dikkat edilmesi gerekli hususlar, tazminatlar, silahların kullanılması, otlatma planlarının değerlendirilmesi, adli arama, el koyma, mevzuat ve uygulama, ibrelerde yapraklara zarar veren böcek ve hastalıklar, kabuk böcekleri tanıtımı, teşhisi ve mücadele yöntemleri konularında personele ayrıntılı bilgiler verildi.
Seminerlerle ilgili açıklama yapan Bölge Müdürü Acer, halkın orman alanlarından beklentisinin her geçen gün çeşitlenerek arttığına dikkat çekti. Bu nedenle ormanlara kanun dışı yapılan müdahalelerle etkin bir şekilde mücadele etmenin büyük önem taşıdığını belirten Acer, “Bölge Müdürlüğümüzce toplumun ormanlardan beklentilerini en iyi şekilde karşılamak ve ormanların gördüğü hizmetleri gelecek nesillerin yararlanmasına sunmak, ormanların iyi bir şekilde korunması ile sağlanabilir. Personelimizin bilgilerinin tazelenmesi, yönetmeliklerde ve tamimlerde yapılan değişiklikleri öğrenmeleri uygulamalarda doğru kararlar vermeleri açısından son derece önemlidir. Çünkü uygulamada yapılan hataların telafisi çok zor olmakta ve uygulayıcı arkadaşlara kanuni müeyyide getirmektedir. Bu nedenle bu tür eğitimlerin üzerinde önemle duruyoruz” dedi.