Manisa Haberleri

BU PROJE İLE MAĞAZA MÜŞTERİSİNİ, EMNİYET SUÇLUYU TANIYACAK

Haber 06.04.2013 12:25 Cumartesi
Ordu’da Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, mağaza sahiplerinin müşterilerini tanıması, emniyetin ise mağazaya giren suçluları tespit edebilmesi için bir proje hazırladı.
TÜBİTAK’ın düzenlemiş olduğu 44’üncü ortaöğretim öğrencileri proje yarışması kapsamında Ordu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Otomasyon Bölümü öğrencileri “Yüz tanıma ile müşteri memnuniyet sistemi” tasarladılar. Öğrenciler bu proje ile Karadeniz Bölge finalinde birinci olurken, Ankara’da düzenlenecek olan Türkiye finalinde yarışacaklar.
Otomasyon Bölümü öğretmeni Bünyamin Kıvılcım, öğrencilerinin hazırladığı bu projedeki amacın, birçok mağazada güvenliği sağlamak, daha hızlı ve güvenilir alışverişi ve daha da önemlisi müşterilerin bazı bilgilerini bilip daha iyi ve güzel şekilde ilgilenerek müşteri memnuniyetini arttırarak alışveriş kalitesini de arttırmak olduğunu söyledi.
Kıvılcım, öğrencilerinin bu proje ile Türkiye’de bir çığır açtığını ifade ederken, proje hakkında şunları söyledi: “Bu yıl TÜBİTAK’ın düzenlemiş olduğu 44’üncü ortaöğretim öğrencileri proje yarışmasında müşteri memnuniyeti yüz sistemi ile ilgili bir proje hazırladık. Projemizdeki amaç bütün alışveriş merkezlerinde güvenlik kamerasının olduğu ve bilgisayarların var olduğunu düşünerek yola çıktık. Bu kamera sisteminde müşteri ilk geldiğinde yüzü zaten sistem tarafından görülüyor. Orada çalışan bir eleman müşterinin ilk alışverişi sırasında bilgilerini bilgisayara giriyor. Müşteri bilgileri girildikten sonra kayıt yapıldığında müşteri ikinci defa mağazaya geldiğinde veya bu mağazanın herhangi bir şubesine gittiğinde artık sistem bu müşteriyi tanıyor. Hangi alış verişi yapmış, hangi zamanda ne almış, tüm bilgileri kayıtlı oluyor. Çalışan personel, kapıdan giren müşteriye ‘hoş geldiniz Yunus bey, daha önce şu ürünleri almıştınız, memnun musunuz?’ şeklinde konuşarak, o müşterinin gönlünü fed ediyor. Aynı zamanda kendi ürün kontrollerini de yaparak, bundan sonraki çalışmalarında sıkıntılı ürünleri varsa düzeltme yönüne giderken, hem müşteri memnuniyetini artırmakta hem de kendi kontrollerini yapar. Artık ürün satmak değil, ürünün yanında hizmet satmakta çok önemlidir. Ayakta kalmak istiyorsanız mutlaka bunu uygulamak zorundasınız. Ben inanıyorum ki öğrencilerimiz bu proje ile Türkiye’de bir çığır açtı. Bu projenin ilk kapsamı Samsun Bölge finaliydi. Ordu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olarak yine bir ilke imza attık. 16 tane fizik dalında proje vardı. Bu proje birinci olarak Ankara’da düzenlenecek Türkiye finallerine kaldı.”
Projeyi arkadaşı Tolunay Özkan ile birlikte hazırlayan Yunus Akgül ise emniyetin MOBESE’lere yüz tanıma sistemi uyguladığı, hazırladıkları bu projenin veritabanı ile emniyetin uyguladığı yüz tanıma sisteminin veritabanının birleştirilmesi durumunda suçluları yakalamak içinde bu kullanılabileceğini belirterek, şunları kaydetti: “Bu projemiz ile müşteri memnuniyetini kazanıp, mağazalara daha fazla müşteri kazandırmak, böylece ekonomiye katkı sağlamaktır. Projede çıkış noktamız şudur. Ordu’da yaşıyoruz. Ordu’da bir dükkan bir ay içerisinde 3 tane farklı mağazanın açılıp kapandığını gördük. Arkadaşım Tolunay Özkan ile beraber, bunun sebebini araştırdık. Sonuç olarak müşterilerin bu mağazalardan memnun olmayıp, diğer büyük mağazaları tercih ettiklerini gördük. Büyük mağazaların müşterileri nasıl memnun edebildiğini araştırdığımız ise, çalışan sayısının fazla olup, bütün çalışanların gelen müşteriler ile ilgilendiklerini gördük. Biz de müşteriler ile ilgilenmek adına, müşteriyi memnun edebilmek adına ne yapabilir diye düşünürken bu projeyi yapmak aklımıza geldi. Programımızın sadece müşteri memnuniyeti değil, geliştirilebilir özellikleri de var. Güvenlik açısında da kullanılabilir. Okulumuzun düzenlediği teknik bir gezide emniyetin MOBESE’lere yüz tanıma sistemi uyguladığını gördük. Programımızın veritabanı ile emniyetin uyguladığı yüz tanıma sisteminin veritabanı birleştirirsek eğer, güvenlik amaçlı suçluları yakalamak içinde bu programı kullanabiliriz çünkü emniyet genelde suçluları bu gibi durumda mağazalarda yakalıyor.”