Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

DERİK’TE SEL FELAKETİ

Haber 06.04.2013 12:42 Cumartesi
Mardin'in Derik ilçesinde, dün akşam saatlerinde başlayan ve etkili olan sağanak yağış, ilçede hayatı olumsuz yönde etkiledi. Bazı ev ve iş yerlerini su basarken, Derik Kız Teknik ve Meslek Lisesi de yağmur nedeniyle sular altında kaldı.
Yaklaşık 2 saat süreyle etkisini sürdüren ve zaman zaman yavaşlamasına karşılık, bir süre sonra etkisini artırarak devam eden sağanak yağış yüzünden, bazı ev ve iş yerleri ile Kız Teknik ve Meslek Lisesi bodrum katı su altında kaldı. Okulların dağılmasına 1 saat kala velilerin çocuklarını almaya geldiği sırada etkili olan sağanak yağışta, okulların önünde araç kuyrukları oluşurken, öğrencilerin yardımına Derik Belediye personelleri ve trafik polisleri yetişti. Öte yandan, Derik Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nin birinci katı ile bodrum katı kullanılamaz hale geldi. Okulun bodrum katında yağmur suyunun bir metreyi aştığı ve buradaki çok amaçlı kullanılan konferans salonunun, içindeki eşyalarla beraber sulara gömüldüğü görüldü. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kahraman, okulda büyük hasar olduğunu ve yaklaşık 200 bin lira maddi zarar meydana geldiğini söyledi.
Derik Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürü Ramazan Güzel ise, selle birlikte öncelikle okulun elektrik şalterlerini indirerek önlem aldıklarını kaydetti. Güzel, "Yaklaşık 600 metrekare alanlık bir salonumuz var. Çok amaçlı kullandığımız bu konferans salonumuz içinde 100 adet deri konferans tipi koltuk, iki adet salon tipi klima, 4 adet bilgisayar, projeksiyon, elektrik güç kaynakları, ses sistemleri, ışık sistemleri ve aynı katta bulunan okulun kantini kullanılamaz hale geldi. Okulun arka tarafında bulunan kalorifer kazan dairesi ile su deposunda büyük hasar meydana geldi. Yaklaşık 200 bin lira zararımız söz konusu. Çok şükür ki tek tesellimiz okulumuzun öğrencilerinin dağılmış olması, öğrencilerimizin ve personellerimizin başına her hangi bir şeyin gelmemiş olmasıdır" dedi.
Derik Kaymakamı Ahmet Demirci, hasar gören okula gelerek incelemelerde bulundu. Derik Belediyesi personeli ise, okuldaki suyu boşaltmak için çalışmalara başladı.