Manisa Haberleri

BAKAN YAZICI: ’TÜRKİYE GÜVENLİK VE İSTİKRAR İHRAÇ EDEN BİR ÜLKEDİR’

Haber 06.04.2013 12:56 Cumartesi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye’nin güvenlik ve istikrar ihracat eden bir ülke olduğunu belirterek, “Türkiye mazlumun, fakirin, ihtiyaç sahibinin elinden tutan bir ülkedir. İşte bu yüzden bir milletin geçmişi ve geleceği birbirine benzer diyoruz” dedi.
Bakan Yazıcı, Ritz Carlton Otel’de düzenlenen “Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı”na katıldı. Burada konuşma yapan Bakan Yazıcı, Türkiye’nin güvenlik ve istikrar ihraç eden bir ülke olduğunu belirterek, İsrail Cumhurbaşkanı’nın özür dileme hadisesinden sonra ‘Türklerle dost olmak için bin tane sebep sayabilirim’ dediğini söyledi. Bakan Yazıcı, “Dün olduğu gibi bugün de barışı temsil eden bir milletiz. Türkiye bugün bulunduğu coğrafyaya güvenlik ve istikrar ihraç eden bir ülkedir. Türkiye artık bölgesine refah sunan bir ülke olmak yolundadır. Türkiye mazlumun, fakirin, ihtiyaç sahibinin elinden tutan bir ülkedir. İşte bu yüzden bir milletin geçmişi ve geleceği birbirine benzer diyoruz. İsrail Cumhurbaşkanı en son özür dileme hadisesinden sonra şöyle diyor; ‘Türklerle dost olmak için bin tane sebep sayabilirim. 15. yüzyıldan beri Yahudiler ne zaman sıkıntıya düşse Türkler bizim yanımızda olmuştur’” dedi.
2002 yılında milli geliri oranla yüzde 74’e ulaşmış olan Avrupa Birliği tanımlı kamu borç stokunun 2012 sonu itibariyle Türkiye açısından yüzde 36,1’e kadar indiğini ifade eden Bakan Yazıcı, “Avrupa istatistik verilerine göre 2011 yılı itibariyle milli gelire oranla Avrupa Birliği’nin kamu borç stoku yüzde 82,5 iken, Türkiye’de kamu borcu yüzde 39,1 düzeyindedir. Avrupa Birliği üyeleri ile karşılaştırdığınızda kamu borç yükü en düşük olan 7. ülke durumundayız. Kamu maliyetindeki olumlu gelişmeler ülkemizin borçlanılan maliyetlerine de yansımıştır. 2002 yılında yüzde 62,7 düzeyinde olan iç borsada birleşik faiz oranı, 2012 yılı sonu itibariyle yüzde 8,8 seviyesine düşmüştür. Şubat 2013 itibariyle ise yüzde 6,3’e kadar gerilemiştir. Kamu borçlanmasında reel faizi sıfır seviyelerine indirmeyi başardık” diye konuştu.
Ekonomik politikaya da değinen Bakan Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ekonomik politikamızın en önemli iki unsuru güven ve istikrardır. İktidara geldiğimizde 36 milyar dolar olan ihracatımız, adeta sıçrama yaparak 2012 yılında 152 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. En önemli ihracat pazarlarımızdan ciddi bir daralmaya neden olan küresel finansal krize rağmen doğru bir stratejiyle pazar çeşitlendirmesi yaptık. Gelecekteki gücümüzü koruduk, yepyeni pazarlara açıldık. Avrupa Birliği’ne ihracatımızın toplam payı yüzde 55 üzerindeyken, yaşanan kriz dolayısıyla yüzde 40’ın altına indi. Öte yandan sadece ihracat hacmini arttırmanın yeterli olmadığını görüyoruz. Katma değeri yüksek ürünlerin ihracatımızdaki payını hızla arttırmak zorundayız.”