Manisa Haberleri

DÜNYA ENGELLİLER BİRLİĞİ GENEL KURULU

Haber 06.04.2013 13:00 Cumartesi
Dünya Engelliler Birliği Genel Kurulu’na katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, engelli vatandaşlara destek mesajları verdi.
Dünya Engelliler Birliği Genel Kurulu, İstanbul WOW Otel’de yapıldı. Genel Kurul’a Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Dünya Engelliler Birliği Genel Başkanı Metin Şentürk ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen engelliler dernekleri temsilcileri katıldı. Genel Kurul’da konuşan Bakan Fatma Şahin, yasalarda engelli vatandaşlar için kullanılan yanlış ifadelerin tek tek tarandığını ve kaldırıldığını belirterek, “Bunların hepsinin toplumda engelliler üzerinde negatif bir algı oluşturduğunu, aslında ‘bir kelimenin ne önemi var, tanımlarla ne uğraşıyoruz’ dememek gerektiğini, her şeyin o kelime ile başladığını, o kelimelerin düşünceleri oluşturduğunu, düşüncelerin davranışlarımızı şekillendirdiğini görüyoruz. O yüzden bütün yasalarımızı taradık ve düzelttik. İnşallah yeni bir anayasa yaparken de engelli kardeşlerimizin tek bir eşitlik maddesinden değil, bütün maddelerimizin engelli kardeşlerimizin baktığı yerden bakarak yapılandırılması için de çalışacağız” dedi.
Şehirlerin engelli vatandaşlar için yeniden yapılandırılması gerektiğine dikkat çeken Şahin, “Kapalı alanların, açık alanların ve toplu taşıma sisteminin engellilere göre dizayn edilmesi gerekiyor. İstiyoruz ki artık engelli kardeşlerimiz caddede, kaldırımda ya da herhangi bir yerde fiziki engelle karşılaşmasın. Bizim inanç değerlerimizde bir insanı diğerinden üstün kılan saçının rengi, bedeni, fiziki görünüşü değil, davranışları, güzel ahlakıdır” diye konuştu.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi’nde engelliler ile ilgili Türkiye’nin yaptığı çalışmaları anlattı. Engellilere “ne isterseniz, ne talep ederseniz, gücümüzün nispetinde dünyanın her yerinde yanınızdayız” mesajı veren Davutoğlu, “Benim de iki engelli yeğenim vardı, ilerleyen yaşlarda vefat etmişlerdi. Onun için bilirim engellilerin nasıl bir muhabbet halkası olduğunu ve biyolojik dengeleri aşarken nasıl derin bir kalp engelsizliği oluşturduklarını. O sebeple ben de sizin ailenizden bir parçasıyım” ifadelerini kullandı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin engelli vatandaşlara dünyanın her köşesinde sahip çıkacağını belirten Davutoğlu şunları söyledi:
“Nerede bir engelli kardeşimiz varsa, dünyanın diğer köşesinde de olsa bir ihtiyacı varsa bilsin ki aynı diğer ihtiyaç sahiplerine sahip çıktığı gibi Türkiye Cumhuriyeti engellilere her yerde sahip çıkacaktır. Bu Türkiye için bir siyasi irade meselesidir. Geçen BM Mülteciler Yüksek Komiseri geldiğinde bir yeni adım daha attık. İnşallah Metin Şentürk kardeşimizi ‘İyi Niyet Elçisi’ yapma konusunda adım attık.”