Manisa Haberleri

60 DALGIÇ DENİZ KİRLİLİĞİNE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN DALIYOR

Haber 06.04.2013 13:16 Cumartesi
Mersin'de 'Çöpsüz Deniz' etkinliği kapsamında Türkiye'nin dört bir yanından gelen yaklaşık 60 dalgıç, deniz dibinde temizlik çalışmasına başladı.
Ekolojik Yaşam Girişimcileri ve Gönüllüleri Derneği (EKOLOG) tarafından organize edilen ve 2013 Akdeniz Oyunları Koordinatörlüğü'nün ana sponsorluğunda yapılan 'Çöpsüz Deniz' etkinliği, Adnan Menderes Bulvarı Fenerbahçeliler Meydanı sahilinde başladı. İki gün sürecek olan etkinliğin ilk gününde Türkiye'nin dört bir yanından gelen dalgıçlar, deniz dibinde keşif çalışması yaptı. Çalışmalara AKUT, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve deniz polisi de destek verdi. Sabah saat 09.00 sıralarında hazırlıklarını tamamladıktan sonra denize dalan dalgıçlar, ellerindeki fotoğraf makinaları ve kameralar ile deniz dibini görüntüleyip keşif çalışması yaptı. Etkinliğin yarınki bölümünde ise tespit edilen çöplerin denizden çıkarılarak sahilde insanlara gösterileceği bildirildi.
EKOLOG Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alper Girgeç, etkinliğin amacının deniz kirliliğine dikkat çekmek olduğunu söyledi. Denizin üzerindeki berraklığın, güneş ışıltılarının yanında deniz altındaki dünyayı da insanlara göstermeyi amaçladıklarını kaydeden Girgeç, "Doğayı temiz kullanmamızın hepimizin hayatına etki edeceğini vurgulamak istiyoruz. Şu anda Türkiye çapında 7 üniversiteden gelen arkadaşlarımız burada. Onun dışında AKUT, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile deniz polisi de bize destek veriyor. Balıkesir, Kıbrıs, İzmir, Ankara ve Adana'dan gelen arkadaşlarımız deniz dibinden çıkaracakları pislikleri burada insanlara gösterecekler" dedi.