Manisa Haberleri

AK PARTİ’DEN ZİRAAT ODASI’NA ZİYARET

Haber 06.04.2013 13:23 Cumartesi
AK Parti İlçe Başkanı Av. Ahmet Çamyar ve Yönetim Kurulu üyeleri, Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman’ı makamında ziyaret etti.
Kendisine yapılan ziyaretten memnun olduğunu belirten Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, üretici sorunlarını dile getirdi. Sarıkahraman yaptığı konuşmada, Karadeniz’de 3 ilin korunması gerektiğini belirterek, “2 aydır başkanlık yaptığım süre içerisinde bilgi vermek istersem oda yönetim kurulu tüzük gereği değişmektedir. Biz de bu tüzüğü bu sefer uygulamayı düşündük. Bununla birlikte 2 aya yakındır Ünye Ziraat Odası Başkanlığı’nı arkadaşlarımızla birlikte yürütmekteyiz. Ordu’da koordinasyon kurulumuzu belirledik. Bunun yanında alan bazlı destek başvurularının Nisan ayının 30’unda son olduğunu belirtmek istiyorum. Hükümetimizin yapmış olduğu bu çalışma umut ediyorum Ordu’daki toplantıda Ünye Ziraat Odası olarak teklifte bulundum. Ziyaret dolayısıyla sizden de yardımı elbette isteyeceğiz ama bugünde söylemek istiyorum Ordu, Giresun, Trabzon Ziraat odaları başkanları bir araya gelerek bu konuda gerek bölge milletvekillerimizin gerekse birlik başkanımızı da ayağa kaldırarak böyle bir çalışmaya girmek istiyoruz. Bunu bilgi olarak sunmak istiyorum. Belki dönüm başı 10 lira 150 lira olmaz ama 50 lira olur 100 lira olur orasını bilemem. Biz Karadeniz Bölgesi’nin özellikle bu üç ilin koruma ve kollanmaya muhtaç olduğunu düşünüyoruz. Hükümetimizden de bu konuda yardım isteyeceğiz. Gereklerini ve gereçlerini ortaya koyarak, kırmadan dökmeden Çarşamba Ovası’ndaki bir fındıkçının tarım girdisiyle Ünye’deki ya da Ordu’daki fındıkçının tarım girdileri çok farklı. Bunları dile getireceğiz. Elimizden geldiğince odamıza kayıtlı üyelerin haklarını ve hukuklarını savunmaya çalışacağız” dedi.
Ünye AK Parti İlçe Başkanı Av. Ahmet Çamyar ise yaptığı konuşmada, AK Parti döneminde üreticinin sürekli olarak desteklendiğini belirtti. Çamyar konuşmasında; “Osman Sarıkahraman iki tane karpuzu bir koltukta taşıyabilen başkanlardan bir tanesidir. Bizim içinde önemli olan bir birimin başında şu anda. Tarım, üretim kavramını çağrıştırıyor. Üretim olmadan bir milletin ayakta durabilmesi mümkün değil. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi üreticiden yoksunsak başkalarının esiri olmaya da mahkumuz. Onun için bizler iktidara gelir gelmez tarımın bir kanunu yoktu. Tarımla ilgili bir kanun çıkardık. Yine tarımsal ürünlerimizin sigortasını düzenleyen ‘TARTİM’ hayata geçirdik ki bu son derece önemli. Afetler karşısında üreticilerimizin mağdur olmaması anlamında önemli adımlardı. Hükümetimiz özellikle sulu tarıma geçme noktasında, sulama noktasında ciddi adımlar attı. Her alanda büyümenin yanında tarımında bir ülke için ne kadar önemli olduğunu her zaman ifade etmek suretiyle tarıma da sürekli üreticiye desteğimiz devam etti. Bu anlamda üreticilerimizin kullanmış olduğu kredilerin faiz oranlarını ciddi şekilde minimize etmek suretiyle onların kullanmış olduğu rakamları üretim değeri olarak ortaya sunmaya gayret ettik” diye konuştu.