Manisa Haberleri

ANKARAGÜCÜ’NDE SOSİBO MESELESİ ÇÖZÜLDÜ

Haber 06.04.2013 13:50 Cumartesi
MKE Ankaragücü Başkanı Mehmet Yiğiner, Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde bir araya geldikleri Sosibo ile anlaştıklarını, eksi puan ve küme düşürme ile ilgili bir tehlikenin de FIFA nezdinde ortadan kalktığını belirtti.
MKE Ankaragücü Başkanı Yiğiner, Güney Afrikalı Futbolcu Calvin Sosibo’nun FIFA nezdinde kesilen 460 bin dolar alacağının 220 bin dolara indirildiğini belirterek, "2009-2010 sezonunda sözde daha güçlü bir kadroya sahip olmak adına transfer edilerek sözleşme imzalanan fakat çok kısa bir süre Ankaragücü'nde oynayan futbolcu Sosibo'nun 5 bin dolar olan alacağı önceki kulüp idarecilerinin ilgisizliği ve basiretsizliği neticesinde ödenmediği için 460 bin dolara çıkmış. FIFA, futbolcuyu haklı bulmuş ve yaklaşık 455 bin dolar ceza kesilmiş. 5 bin dolar için 460 bin dolar gibi çok ağır bir tablo ile karşı karşıya kaldık. Sonuçta, yaklaşık on saat süren uzun bir yolculuktan sonra 460 bin dolara çıkan ödemeyi görüşmek üzere Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde Sosibo ve menajer avukatı ile bir araya geldik. Dış ilişkilerden sorumlu avukatımız Erdal Kesebir ile birlikte gerçekleştirdiğimiz görüşmelerden sonra Sosibo ile ödeme tablosu üzerinde uzlaştık. Toplamda 220 bin dolara indirilen ödeme tablosu üzerinde karşılıklı mutabakat sağladık. Bu tabloya göre ödemeler, 20 bin dolar peşin, 5 bin dolar aylık olmak üzere 40 ayda yapılacak. Bu sonuçla; masraflar hariç kulübümüzü 240 bin dolar kara geçirdik" ifadelerini kullandı.
"FIFA'DAN TEŞEKKÜR MEKTUBU ALDIK"
Başkan Yiğiner, açıklamasında şunları kaydetti:
"FIFA, daha önce başka ülkelerde gerçekleştirdiğimiz futbolcu, teknik adam, menajer ve kulüpler ile yapılan anlaşmalar ve ödemelerden dolayı 3 adet teşekkür mektubu göndermiştir. Fransa'dan da futbolcu avukatından bir teşekkür mektubu aldık. Bu çalışmalar hem Ankaragücümüzün itibarını yeniden kazanması anlamında çok önemli hem de Türkiye'nin uluslararası platformlarda daha fazla prestije kavuşması adına önemli gelişmelerdir. Biz, Ankaragücü Spor Kulübü olarak, bizzat kulüp başkanımızın katılımıyla, ülke ülke sorunlarımızın çözümü için mücadele ediyoruz. Dolayısı ile Ankaragücü'nün yaşatılması ve daha güçlü bir şekilde eski günlerine kavuşması için elimizden geleni yaptığımızı kamuoyuna duyururuz."