Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

BAKANLAR DİYARBAKIR’DA

Haber 06.04.2013 13:58 Cumartesi
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile birlikte Diyarbakır Valiliği'ne yaptığı ziyarette, Diyarbakır'a spor tesislerinin yapımı ve çözüm süreciyle ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıç, mevcut stadyumun en kısa sürede yıkılacağını, yeni stadyumun ise ihale aşamasında olduğunu söyledi.
Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ilk ziyaretini Diyarbakır Valiliği'ne yaptı. Valilik ziyaretinde, Diyarbakır’da bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mine Lök Beyaz, Oya Eronat da Bakan Kılıç'a eşlik etti. Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak tarafından karşılanan Kılıç, valilik makamında gazetecilere, Diyarbakır’da yeni yapılacak 33 bin kapasiteli stadyumla ilgili bilgi verdi. Diyarbakır'a gelirken çok sıcak karşılandığını ifade eden Bakan Kılıç, Diyarbakır'a adım attıkları dakikadan itibaren çok yakın bir ilgi ve kente yakışan misafirperverlikle karşılandığını söyledi. Bakan Kılıç, "Bu şehir, Anadolu'nun en kadim medeniyet merkezlerinden biridir. Bu şehir; sevginin, barışın, kardeşliğin timsali olan bir şehirdir. Son zamanlarda kullanıldığı biçimiyle; peygamberler ve sahabeler şehridir aynı zamanda. Bu yönüyle Diyarbakır'ın bereketini buraya adım attığımızdan itibaren hissettik. Diyarbakır'ı 33 bin koltuk kapasiteli yeni bir stadyuma kavuşturacağız. Proje ve arazi çalışmaları tamamlandı. Şimdi ihale süreci içerisindeyiz. Diyarbakır'a gelince, mevcut stadyumun önünden geçtik. O tesisler, bugünün Diyarbakır'ına hitap eden tesisler değil. Bütün eski yapıları kısa bir süre içerisinde yıkacağız" dedi.
"ÇÖZÜM SÜRECİNİN HEDEFE ULAŞMASIYLA YATIRIMLAR ARTACAK"
Çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, çözüm sürecini; Türkiye'nin en büyük problemini sonlandırmaya yönelik bir akıl ve inisiyatif süreci olarak ifade etti. Kılıç, şunları kaydetti:
"Aynı zamanda sabır, sağduyu, sevgi ve hoşgörü sürecidir. Bu sürecin arzu edilen nihayete ermesidir. Asıl problem olan terör ve iç güvenlik sorunlarıdır. Türkiye bugüne kadar kalkınma hamlesini ve yapılacak hizmetleri, ayağında terör prangası olmasına rağmen sürdürebilen bir ülke oldu. Bu sorunlardan Türkiye kurtulduğu takdirde bambaşka bir ivme kazandıracak. Yatırımlar yağmur gibi akacak. Güvenlik sorunu ortadan kalktığında tüm bölgelerimizde yatırımlar artacak. İnsanlarımızın yaşam kalitesi artacaktır. Ne kadar doğru bir iş yaptığımızı, ne kadar büyük bir problemi sonlandırmak üzere önemli bir hamle gerçekleştirdiğimizi, Türkiye’deki muhalefetin buna karşı çıkmasından anlayabiliriz. Bu süreci provoke etmek isteyenler olacaktır. Bunu karşı duyarlı olmalıyız. Milletimizin iyi niyeti ve ferasetine sığınarak bu yoldaki tüm riskleri ortadan kaldırmamız gerek. Umudumuz çok ileri düzeyde. Bu kez, bu problemin anlayışla ve sağduyuyla kalıcı bir çözüme kavuşacağına inanıyoruz."