Manisa Haberleri

Kategorilerimiz x-menu

Şehirlerimiz x-menu

Manisa İlçeleri x-menu

Dünya Şehirleri x-menu

Kurumsal x-menu

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI TANER YILDIZ GÜMÜŞHANE’DE

Haber 06.04.2013 14:14 Cumartesi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, çözüm sürecinde kendilerine neyin karşılığı bu görüşmelerin sürdürüldüğünün sorulduğunu kaydederek “Bize diyorlar ki ne verdiniz bunun karşılığında? Bizi tanıyanlar bilir. Biz onların bahsettiği gibi bir eyalet sistemi veya Apo’nun serbest bırakılması noktasında hiç taviz verebilir miyiz? Biz böyle bir şey yapar mıyız? Biz bu ülkeyi bunu söyleyenlerden daha mı az seviyoruz? Tam tersi biz daha fazla sevdiğimiz için bunları yapıyoruz” dedi.
Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen AK Parti Gümüşhane İl Danışma Meclisi toplantısına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bir dönüm noktasına geldiğini belirterek “Bu manada önemli bir dönüm noktasına geldik. Kronik hale gelmiş bir sorun. Terörist başı Apo’nun 1980’lerde söylediği, ‘Biz 5 bin sayıya çıkarsak bu ülkeyi halledebiliriz’ dediği noktada, 7 defa 5 bin sayısına çıkmış teröristler, ama hepsi bitirilmiş. Suçlu her zaman vardır ama önemli olan irademizi en üst noktada koyup çözümü getirmemiz. Biz çözümü aradık. Topraklarımızda birlikte yaşama kültürünü sağlamlaştırmak için uğraşıyoruz. Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Hatay’a varıncaya kadar tek bayrak, tek devlet ve tek vatan, dedik. Bunu Diyarbakır’da da Hakkari’de de söyledik. Türk bayrağımızı, bir kısım partilerin yaptığı gibi değil, Türkiye’nin dört bir yanında dalgalandırdık. Bize düşen budur. Bunun da hiçbir tavizi olmaz. Bize diyorlar ki ne verdiniz bunun karşılığında? Bizi tanıyanlar bilir. Biz onların bahsettiği gibi bir eyalet sistemi veya Apo’nun serbest bırakılması noktasında hiç taviz verebilir miyiz? Biz böyle bir şey yapar mıyız? Biz bu ülkeyi bunu söyleyenlerden daha mı az seviyoruz? Tam tersi biz daha fazla sevdiğimiz için bunları yapıyoruz. Biz hep ülke adına yaptığımız doğruların partimizi de güçlendirdiğini gördük. İnşallah bu da böyle olacak. Buradan ak bir şekilde çıkmış olacağız. Hiçbir cana kıyılmamasından yanayız” diye konuştu.
“Milletimizin izzet-i nefsine dokunacak herhangi bir hareketi onaylamadık ve onaylamayacağız” diyen Bakan Yıldız “Biz bir şey yapıyormuş gibi yapmıyoruz. Gönlümüzden yüreğimizden geldiği için yapıyoruz. Bu sürece yeni bir soluk getirmek için akil insanlar kadrosu oluşturuldu. 2 ay gibi bir süre içinde anlatacaklar, dinleyecekler daha fazla paylaşacaklar bu konuyu. Herhangi bir itham olmayacak. Ama konunun özüne daha fazla inecekler. Bu münevver kadronun başarısı aslında ülkemizin başarısı olacak. Karadeniz deyimiyle horona giren tabii ki terleyecek. Her birimiz bu sürecin kolay olmadığını, sıradan bir problem olmadığını biliyoruz. Bu süreçte yalnızca Türkiye’den insanların ve aktörlerin olmadığını da biliyoruz. Türkiye güçlendikçe muhatapları değişiyor. Türkiye lig atladıkça karşısındaki oyuncular değişiyor” şeklinde konuştu.
“NE YAPTIĞIMIZI ÇOK İYİ BİLİYORUZ”
Bakan Taner Yıldız, devam eden çözüm süresinde ne yaptıklarını çok iyi bildiklerini ifade ederek şunları söyledi:
“Çözüm sürecinde oluşan akil insanlar bir AK Parti heyeti değildir. Farklı fikirde olanlar, farklı entelektüel seviyesi olanlar vardır. Farklı etnik gruptan kendilerini hissedebilirler. Bunların hiç biri önemli değil. Bizim ülkemiz için hep beraber uğraşacak bunlar. Yaptığımız işler niyetimize göredir. Burada hamdolsun niyetimiz halistir. Akıbetimizin de hayırla tamamlanacağına inanıyoruz. Huzur ikliminin oluşması kimlerin işine geliyor kimlerin gelmiyor bir bakın. Yüreğinde acı, sıkıntı çeken, derdi olan her insanın işine gelir huzur ortamı. Karmaşadan beslenenler, sıkıntıdan nemalananlar bundan hoşlanmayacaktır. Biz hiçbir ayrım olmaksızın, fark gözetmeksizin, vatandaşımızın huzurunu, sükunetini sağlamaya çalışacağız.”
CHP’nin kendileriyle ilgili, Irak’la alakalı bir gensoru verdiğini de hatırlatan Bakan Taner Yıldız, “Eğer özel hukuk hükümlerine tabi kamu veya özel şirket orada bir ticari sözleşme yapıyorsa buna herhangi bir söz söylememek lazım’ dedik. Niçin? 19 ülke yaparken problem yok, 20. ülke Türkiye yaptığında CHP gensoru veriyor. Ben dedim ki; ‘ya babacım siz oranın halkının mı savunucususunuz, yoksa bizim halkımızın mı?’ Ham petrol İran’a giderken problem yok, Türkiye’ye gelirken problem var. Siz o zaman İran’ın savunmasını mı yapıyorsunuz? Bunu sorduk cevap veremediler. O yüzden eğer Türkiye bir yere imza atıyorsa doğru olduğuna inandığı için atıyordur” ifadelerini kullandı.