Manisa Haberleri

CÜ BAŞHEKİM YARDIMCISI ALAGÖZLÜ, FONKSİYONEL GIDALAR KONGRESİ’NİN EŞ BAŞKANLIĞINI YAPACAK

Haber 06.04.2013 14:19 Cumartesi
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Alagözlü, Uluslar Arası Katılımlı I. Ulusal Probiyotik Prebiyotik ve Fonksiyonel Gıdalar Kongresi'nin eş başkanlığıni yapacak.
Dünya'da hızla gelişen bir alanda öncülük etmek amacıyla kurulmuş, kar amacı gütmeyen bilimsel bir dernek olan Probiyotik Prebiyotik Derneği tarafından Antalya'da Uluslar Arası Katılımlı I. Ulusal Probiyotik Prebiyotik ve Fonksiyonel Gıdalar Kongresi düzenlenecek. 11-13 Nisan 2013 tarihleri arasında Prebiyotik Derneği tarafından Antalya'da düzenlenecek olan kongrenin eş başkanlığını CÜ Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Alagözlü yürütecek. Kongrenin kapanış konuşmasını yapacak olan Prof. Dr. Alagözlü, kongrede yapacağı Prebiyotikler ve İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları Pro/Prebiyotikler konulu 2 sunumun ardından birçok oturumda da başkanlık yapacak.
Prof. Dr. Alagözlü, kongre hakkında yaptığı açıklamada, Probiyotiklerin son yıllarda artan sayıda bilimsel çalışmaya konu olduğunu belirterek, "Ülkemizde probiyotik bilinci halkımız arasında düşük olduğu gibi, bilim insanları arasında yeterli düzeyde değildir. Geleceğin en önemli bilimsel konuları arasında gösterilen probiyotiklere Türkiye'nin bilim dünyasında daha fazla yer vermesi hepimiz için önemlidir. Buradan yola çıkarak kurulan derneğimiz, bilimsel araştırmalar yapmak ve destek vermek, bu konuda fikir alış verişinde bulunmak, yurt dışındaki benzer derneklerle işbirliği yapmak, değişik branşlarda yapılacak çalışmaları entegre etmek gibi amaçlara sahiptir. Umarız bu misyonumuz katlanarak gelişir ve büyür. Ülkemizde probiyotiklerle yapılacak çalışmaların birçok yönden bilimsel ve endüstri açısından yararlı olacağını düşünmekteyiz” dedi.