Manisa Haberleri

BOZÜYÜK’TE ’4. ULUSLARARASI BİLGİ VE ETKİNLİK YARIŞMASI’

Haber 06.04.2013 14:35 Cumartesi
Bilecik’in Bozüyük ilçesinde, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından 4. Uluslararası Bilgi ve Etkinlik Yarışması düzenlendi. Dört okulun katıldığı Arapça konulu yarışmada Bilecik Anadolu İmam Hatip Lisesi il birincisi oldu.
Halk Eğitim Merkezi salonunda düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Daha sonra bir açılış konuşması yapan Bilecik İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Ali Oğuz, yapılan bu yarışmalarla Arapça öğreniminin yaygınlaşacağını belirterek, bu konuda emeği olan başta öğretmenler olmak üzere herkese teşekkür ettiğini söyledi. Günümüz dünyasında ikinci bir dilin öğrenilmesinin şart olduğunu belirten Ali Oğuz, bu konuda İmam Hatip liselerine büyük iş düştüğünün altını çizerek, "Ülkemiz eğitim ve öğretim sisteminde en az bir dil öğrenimi zorunlu hale gelmiştir. İmam Hatip liseleri kuruldukları günden beri verdikleri Arapça eğitimiyle bunu başarmışlardır. İmam Hatip Liseli öğrenci için Arapça sadece bir dil değildir. Bu dil onlar için hem Kur'an-ı Kerim'i anlama, hem meslek öğrenme, hem de yakın ilişkiler kurduğumuz Ortadoğu coğrafyasıyla iletişim kurma anlamında çok önemlidir. 25 Arap ülkesinden 350 milyona yakın bir nüfusun konuştuğu, Kur'an-ı Kerim'in dili olması sebebiyle tüm İslam dünyası için büyük bir öneme sahip olan Arapçayı daha etkin kullanan, kendilerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilen gençlerin yetiştirilmesine öncülük etmektedir" dedi.
Daha sonra başlayan ve 15 sorunun yöneltildiği yarışmada Bilecik Anadolu İmam Hatip Lisesi 90 puanla birinci olurken, Bozüyük, Gölpazarı ve Söğüt Anadolu İmam Hatip liseleri ikinci oldu. Yedek sorularda ise Gölpazarı İmam Hatip Lisesi ikinci, Söğüt Anadolu İmam Hatip Lisesi üçüncü, Bozüyük Anadolu İmam Hatip Lisesi ise dördüncü oldu. Yarışma sonunda yarışmaya katılan öğrenci ve okul müdürlerine, Bilecik Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman ve beraberindekiler tarafından plaket ve çeşitli hediyeler verildi.
Yarışma programına, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Süleyman Can, Müftü Burhan Çakır, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hanifi Başıbüyük, AK Parti İlçe Başkanı Nizamettin Çam, CHP İlçe Başkanı Metin Torun, meclis üyeleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.