Manisa Haberleri

KIBRIS RUM KESİMİNDE KRİZ ÖNLEMLERİ

Haber 06.04.2013 14:38 Cumartesi
Kıbrıs Rum Sağlık Bakanı Petros Petridis, Rum hastanelerinde Kıbrıslı Türklere hiçbir gelir kriterine bakılmaksızın ve bedava sağlanan sağlık hizmetlerinin kalkacağını duyurdu.
Petridis, Fileleftheros gazetesine yaptığı açıklamada, ekonomik krizin zorluklarının yaşandığı Güney Kıbrıs’ta, Kıbrıslı Rumların aldıkları bedava sağlık hizmetlerinde kısıtlamaya gidilirken, Kıbrıslı Türklerin bunun dışında tutulmasının söz konusu olamayacağını söyledi.
Rum Meclisi'nde, Kıbrıslı Türklerin Güney Kıbrıs'taki devlet hastanelerinden bedava yararlanması ve Kıbrıslı Türklere ödenen devlet yardımlarına ilişkin iki yasa tasarısının bulunduğunu, bu tasarıların bakanlığın yetkilileri tarafından incelenmekte olduğunu vurgulayan Petridis, bu çalışmanın en kısa zamanda tamamlanarak nihai kararın alınacağını kaydetti.
Gazete, Kıbrıslı Türkler için şu ana kadar 9 bin sağlık karnesi basıldığını ancak, kaç Kıbrıslı Türk’ün bedava sağlık hizmetinden yararlandığının, kartlara birden fazla kişinin kayıt ettirilebilmesi sebebiyle, kesin olarak bilinmediğini yazdı.
Gazete, 2003-2012 yılları arasında Kıbrıslı Türklerin Güney’deki hastanelerde aldıkları sağlık hizmetinin Rum devletine maliyetinin, 49 milyon euroya ulaştığını, bunun da yıllık 4 milyon euro anlamına geldiğini belirtti.
Haberde, yıllık 4 milyon euronun 2,5-3 milyonluk kısmının, ilaç tedariki için harcandığı da ifade edildi.
Birçok KKTC vatandaşı Türk, hem Rum hükümetinin, hem de AB imkanlarından faydalanmak amcayla Rum kimliği ve pasaportu taşıyor.