Manisa Haberleri

ÖLDÜRÜLEN KÖPEĞİ İÇİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Haber 06.04.2013 14:52 Cumartesi
Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesi Kızılpınar Beldesi Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Terzi Sokak No: 42 adresinde ikamet eden Büşra Akar, kendisine ait labrador cinsi köpeğin Kızılpınar Belediyesi Zabıta ekiplerince öldürüldüğünü söyledi.
Olayın önceki gün saat 10.00 sıralarında yaşandığını söyleyen Büşra Akar, “İşte olduğum esnada Kızılpınar Belediyesi Zabıta Ekipleri evimizin yanında geçerken, etrafı telle çevrili bahçede oynayan labrador cinsi 8 aylık zeytin isimli köpeğimi görerek araçlarını durdurup, kimseye sormadan uyuşturucu tabancayla vurmuşlar. Köpeğim, acılar içinde kıvranarak bahçeden çıktığı esnada daha fazla acıya dayanamayarak olduğu yere düşerek öldü.” dedi.
Akar, yaşananlara kiracıların şahit olduklarını söyleyerek “Köpeğimin öldürülmesini kiracılarımız görmüş ve vakit kaybetmeden babama haber vermişler. Babam eve geldiğinde köpeğimizi ölmüş vaziyette buluyor ve bana telefon açıyor. Bana haber verilmesinin ardından eve geldim.’’ İfadelerini kullandı.
Kızılpınar Belediyesi’ne giderek durumu anlattığında belediye yetkililerinin kendisini Zabıta Birimi’ne yönlendirdiklerini söyleyen Büşra Akar “Zabıta ekipleriyle görüştüğümde köpekleri toplayacaklarını anonsla duyurduklarını, bundan dolayı da kendilerinin bir suçu olmadığını ifade ettiler. Kendilerine ‘bana ait bir köpeği nasıl öldürürsünüz’ diye sorduğumda alaya alır bir şekilde ‘evine git, bir saat içinde köpeğin uyanır, biz köpeğini sadece uyuttuk’ cevabını verdiler. Bende kendilerini savcılığa şikayet edeceğimi söyleyerek Belediye’den ayrıldım’’ Diye konuştu.
Zabıta ekiplerinin yanında olduğum esnada Hayvan hakları federasyonu (HAYTAP) Trakya temsilcisi Ege Sakin ile görüştüğünü anlatan Akar şöyle devam etti: “Telefon görüşmenin ardından Belediyeden ayrıldım ve evime geldim. Eve geldikten sonra zabıta ekipleri amcamı arayarak ‘kimseye şikayet etmesinler, köpeğin bedeli neyse ödemeye hazırız’ diye beyanda bulunmuşlar.’’
Kendisine destek veren HAYTAP yetkililerinin Kızılpınar Belediyesini telefon yağmuruna tuttuklarını ifade eden Akar, “Hayvan hakları yetkilileri benimle görüşerek ne şekilde hareket etmek konusunda yardımcı oldular. Kendileriyle görüştükten sonra tüm hayvan severler şikayetlerini iletmek adına Kızılpınar Belediyesi’ni adeta telefon yağmuruna tuttular.’’ İfadelerine yer verdi.
Telefon görüşmeleri esnasında bir zabıta görevlisinin Kızılpınar Belediye Başkanı Faruk Korkmaz’ın talimatıyla görevi yerine getirdiklerini itiraf ettiğini söyleyen Akar, “Ne olursa olsun kimse benim evimin bahçesinde oynayan ve bana ait olan bir köpeği öldürmeye hakkı yoktur. Bu tamamen insanlık dışı bir olaydır. Öldürülen köpeğimin haricinde Çerkezköy Barınağından aldığım bir köpeğim var. İkisi çok iyi anlaşıyorlardı. Labrador cinsi köpeğin öldürülünce kendisi yattığı yerden kalkmıyor. Şimdi tek başına kaldı” diye konuştu.
Büşra Akar, Çerkezköy Adliyesi’ne giderek hazırladığı şikayet dilekçesini Nöbetçi Cumhuriyet Başsavcısına sundu.
Yaşanan olayın ardından sosyal paylaşım sitelerinde de Büşra Akar’a destek telefonları ve mesajları yağıyor.