Manisa Haberleri

SURİYELİ MÜLTECİLERİN EL EMEĞİ GÖZ NURLARI SERGİLENDİ

Haber 06.04.2013 15:02 Cumartesi
Adıyaman'daki çadır kentte kalan Suriyeli mültecilerin katıldıkları meslek kurslarında elde edilen ürünler, açılan kermesle satışa sunuldu.
Yaklaşık 6 ay önce Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen ve Adıyaman’daki çadır kentte kalan 10 bine yakın Suriyeliden bin 700'ü, açılan kurslarda meslek öğrendi. Suriyeli mülteciler, Adıyaman’da 6 ayda 28 değişik alanda kursa katıldı. Bunlardan dikiş nakış, el sanatları ve tekstil alanında kursa katılan sığınmacıların ortaya çıkardıkları ürünler, düzenlenen kermesle satışa sunuldu.
Demokrasi Parkı etkinlik alanındaki ‘Çadırkent El Emeği, Göz Nuru’ adı verilen kermesin açılışı gerçekleştirilirken, Adıyaman Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği kermesin açılışını; Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü birlikte açtı.
Çok sayıda davetlinin katılımıyla yapılan kermesin açılışına ilgi büyük olurken, kermeste konuşma yapan Suriyeli mülteci Fatma Ümmi Yasir, Türkiye’ye minnettar olduklarını ifade etti. Fatma Ümmi Yasir, “Sıkıntı içinde sıkıntı çektiğimiz, yara bere izinde olduğumuz bir anda sevgi ve şefkatle kapılarınızı bize açtınız. Sevgili ülkemiz Suriye’den korku içinde hicret ettik. Ölümden, bombadan, hiçbir suçumuz olmadan Türkiye’ye sığındık. Adıyaman'daki çadır kentte hayal bile edemeyeceğimiz imkanlar bizlere sunuldu” dedi.
Milletvekili Mehmet Erdoğan da, Suriye’de bir dram ve zulüm yaşandığını ve Türkiye'nin zalimin karşısında duran, mazlumun yanında olan bir Türkiye olduğunu belirterek, Adıyamanlılar olarak çadır kentte kalan misafirlerin en iyi şekilde ağırlandığını söyledi. Erdoğan, “Biz yüreğimizi, kalbimizi gönlümüzü açtık. Sizler muhacirsiniz, bizler ensar olmaya talibiz. Tarihe dayanan bir dostluğumuz var. Çünkü tam 100 yıl önce, Çanakkale’de en çok şehit veren il, vilayet Halep vilayetimizdir. O gün ecdadımızla birlikte olan Halepli kardeşlerimizin bugün torunlarına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak, Adıyamanlılar olarak destek olmak, onlarla birlikte olmak bir iftihar tablosudur” diye konuştu.
Adıyamanlıların Suriyeli kardeşlerine yüreklerini açtıklarını belirten Vali Mahmut Demirtaş ise, “Bugün gerçekten çok önemli bir gün yaşıyoruz. Suriyeli kardeşlerimizi bundan 6 ay önce ilimize misafir ettiğimizde bir travma yaşıyorlardı. Biz onları bu travmadan kurtarmak için, onların dertlerini, problemleri, acılarını hafifletmek için Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzce hazırladığımız kurs seminerini yürürlüğe koyduk ve onlara yardımcı olmaya çalıştık. Adıyamanlılara bu duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından davetliler, satışa sunulan eserlerden satın aldı. Üç gün açık olacak kermesten elde edilen gelirler, Suriyeli sığınmacılara verilecek.