Manisa Haberleri

ÇAPRAZ NAKİL DİYALİZ ÇİLESİNDEN KURTARDI

Haber 06.04.2013 15:13 Cumartesi
Bursa’da böbrek hastası Kadir Musaoğlu ile Sahinur Baş, çapraz nakil sayesinde sağlığına kavuştu.
Bursa'da ikamet eden 49 yaşındaki Kadir Musaoğlu, hayatının son 14 yılını diyalize girerek geçiren bir hastaydı. Sahinur Baş (40) ise son 4 yılını periton diyalizi yaparak yaşamak zorunda kaldı. Eşleri böbreklerini bağışlamak istediyse de nakil için gerekli uyum sağlanamadı. Özel bir hastanede tedavi gören hastalar, Böbrek Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Oktay ve ekibi tarafından yapılan nakil ameliyatı sonucunda iyileşti. Halise Musaoğlu’ndan alınan böbrek Sahinur Baş’a, Aziz Baş’tan alınan böbrek ise Kadir Musaoğlu’a nakledildi.
Kadir Musaoğlu, tam 14 yıldır böbrek hastası olduğunu ve o günden beri de aralıksız diyalize girerek hayatını sürdürmeye çalıştığını, haftanın 3 gününü diyaliz merkezinde geçirdiğini söyledi. Kadavra listesine de yazıldıklarını ancak uygun böbrek çıkmaması üzerine eşinin gönüllü olduğunu anlatan Musaoğlu, “Eşimle kan grubumuz uymuyordu. Bu nedenle nakil yapılması uygun görülmedi. Hocalarımız bizi Sahinur Hanım ve eşiyle tanıştırdı. Sahinur Hanım da benim gibi böbrek hastasıydı. Ona da eşi böbreğini vermek istemişti ama uyum olmadığından nakil yapılamıyordu. Çapraz nakil seçeneğini bilmiyorduk. Eşim benim için gönüllü olmuştu, Sahinur Hanım’ın kocası da onun için gönüllüydü. Testler yapılıp sonuçlar olumlu gelince nakil yapıldı. Çok şükür iyiyiz şimdi. Daha da iyi olacağımıza inanıyoruz” dedi.
Kadir Musaoğlu’nun eşi 43 yaşındaki Halise Musaoğlu, iki oğulları olduğunu, onların geleceği için de babalarının sağlığının önemli olduğunu belirterek, “Sahinur Hanım’a böbreğimi verdim, o da tıpkı eşim gibi hastaydı. Hem eşimin hem de Sahinur Hanım’ın kurtulup sağlığına kavuşması beni ancak mutlu eder. Bu derdi çekmeyen bilemez. Hocalarımız olmasaydı biz çapraz nakil yapılabileceğini bilmeyecektik. Kendilerine minnet ve teşekkür borçluyuz” diye konuştu.
“EŞİM 4 YILDIR PERİTON DİYALİZİ YAPIYORDU”
Sahinur Baş’ın eşi 47 yaşındaki Aziz Baş da eşinin 4 yıldır rahatsız olduğunu, periton diyalizi yapmak zorunda kaldığını, kadavra listesine yazılmalarına rağmen uygun bir verici bulunamadığını anlattı. Baş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Organ bağışı konusunda hepimizin duyarlı olması gerekiyor. Hiç kimsenin benim başıma gelmez diye düşünmemesi lazım. İnsanları bu konuda duyarlı olmaya davet etmek de sağlıklı olsun olmasın hepimizin görevidir. Bize çapraz nakil seçeneği sunulmasaydı hem eşim hem de Kadir Bey daha uzun yıllar sıkıntı çekmek zorunda kalacaktı. Şimdi hiç değilse yaşama dair umutlarımız sönmedi. Eşim de sağlığına kavuştuğu için çok mutlu, inşallah daha da iyi olur. Doktorlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.”
Ameliyatı gerçekleştiren Hastane Böbrek Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Oktay, çapraz nakillerin yaygın bir şekilde yapılmadığını, yapılabilmesi için iyi bir organizasyon gerektiğini, diyaliz merkezlerinin bu konuda bilgilendirilmesiyle öğrenme sürecinin de kolaylaşacağını belirtti. Prof. Dr. Bülent Oktay, “Çapraz verici bulmak elbette şanssızlık içinde bir şanstır ve böbrek nakil sayısının artmasını sağlamaktadır ancak çapraz havuzuna girebilmek için hastanın, gönüllü canlı vericisi olması gerekiyor. Çapraz nakilde önemli olan tıbbi tahlillerdeki uyumdur. Cinsiyet eşleşmesi tesadüfi bir durumdur. Biz ilk çapraz naklimizde kadın vericilerden erkek eşlere, ikinci çaprazımızda ise erkek vericilerden kadın eşlere böbrek nakli gerçekleştirdik. Bu sefer ise erkekten erkeğe ve kadından kadına nakil yapılmış oldu. Çapraz naklin zaten kendisi sık görülen bir durum değildir. Ekibimizin çabası ile oluşmaktadır. Geçen bir yılda 3 kez gerçekleşebilmiştir. Bursa’da daha önce yapılmamıştır” dedi.